Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15146 miejsce

20 marca zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca

20 marca 2015 r. nastąpi zaćmienie Słońca. Na terenie Polski będzie ono obserwowane jako zjawisko częściowe. Jego maksimum zobaczyć będzie można m.in. na Spitsbergenie.

 / Fot. By Stiopa (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsCzęściowe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce

20 marca 2015 r. na terenie naszego kraju zaobserwujemy częściowe zaćmienie Słońca. 75 proc. tarczy naszej gwiazdy przesłoni Księżyc. We Wrocławiu obserwację zjawiska rozpoczniemy o godzinie 9.41, w Krakowie o 9.44, w Gdańsku o 9.47, w Warszawie o 9.48, w Olsztynie o 9.49. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi ok. godziny 10.52.

Całkowite zaćmienie Słońca na Biegunie Północnym w Arktyce i Wyspach Owczych

Całkowite zaćmienie zaobserwować będzie można na Biegunie Północnym, Morzu Arktycznym, Morzu Grenlandzkim, Morzu Norweskimi Wyspach Owczych. Na Spitsbergenie zjawisko będzie można obserwować fazę maksymalną przez około 2,5 minuty.

Na czym polega zjawisko zaćmienia Słońca?

Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc przesłania tarczę naszej gwiazdy. W zależności od położenia obserwatora może być ono obserwowane jako zaćmienie całkowite, gdy znajdujemy się w cieniu Księżyca lub częściowe, gdy znajdujemy się w półcieniu. Wyróżniamy również zaćmienie pierścieniowe i hybrydowe. Po raz ostatni w Polsce zaćmienie można było obserwować 4 stycznia 2011 r.

Czytaj także: 700 satelitów dostarczy internet do 3 miliardów ludzi. Elon Musk i SpaceX pracują nad szalonym projektem


Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca

Obserwacja częściowego zaćmienia Słońca może być groźna dla wzroku, dlatego należy pamiętać, by przygotować się do niej. Do niebezpiecznych metod zalicza się stosowanie opalonej szybki czy okularów przeciwsłonecznych. Bezpieczna jest tzw. projekcja, czyli wykorzystanie np. lornetki i ekranu z tektury do stworzenia rzutu obrazu Słońca na tej płaszczyźnie. Pewną metodą są również specjalne filtry z folią przepuszczającą tysięczne części światła słonecznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.