Facebook Google+ Twitter

20 mln kary dla TPSA

Telekomunikacja Polska musi zapłacić 20 mln zł. kary za praktyki naruszające konkurencję. Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Prezesa UOKiK z 2004 r.

Decyzję o nałożeniu kary za praktyki naruszające zasady konkurencji wydał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w styczniu 2004 roku. Zakwestionował wówczas praktyki Telekomunikacji Polskiej polegające na ograniczaniu konkurencji na rynku dostępu do Internetu za pośrednictwem modemu ze specjalnym numerem telefonicznym (rozpoczynającym się od 0-20).

Pozycję dominującą na krajowym rynku połączeń międzyoperatorskich w zakresie tego rodzaju dostępu do Internetu posiadała Telekomunikacja Polska[/b], do której sieci stacjonarnej należało 93 proc. wszystkich abonentów. Dostawcy usług internetowych (tzw. Internet Service Providers, ISP), którzy chcieli świadczyć usługi z wykorzystaniem sieci TP SA musieli podpisać ze spółką tzw. [b]umowę o współpracy międzyoperatorskiej. W umowach określone miały zostać zasady wzajemnych rozliczeń.

Pierwsze wnioski w sprawie podpisania umów międzyoperatorskich wpłynęły do TP SA już w 1996 roku. Jednak aż do momentu wydania decyzji przez UOKiK w 2004 roku, spółka nie podpisała żadnej umowy międzyoperatorskiej z jakimkolwiek z operatorów ISP.

Silna pozycja TPSA umożliwiała firmie podejmowanie takich działań. Prezes UOKiK uznał, że uchylanie się TP SA od podpisania umów o współpracy międzyoperatorskiej z niezależnymi dostawcami dostępu do internetu za pośrednictwem modemu stanowiło praktykę naruszającą konkurencję i nakazał jej zaniechania. Prezes Urzędu nałożył przy tym na Telekomunikację Polską karę w wysokości 20 mln zł. Wziął wówczas pod uwagę fakt, że praktyka TP SA miała podwójny wymiar – antykonkurencyjny i antykonsumencki.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 21 marca 2005 wydał wyrok, który podtrzymał w całości decyzję Prezesa Urzędu. Następnie Telekomunikacja odwołała się od wyroku SOKiK, decyzja przeszła wszystkie ustalone przez prawo instancje sądowe.

Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i tym samym potwierdził, że TP SA dopuściła się zarzucanej praktyki i utrzymał karę w wysokości 20 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hi hi:D
Za moje braki w połączeniu z internetem:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.