Facebook Google+ Twitter

20 października - Dzień Pasztecika Szczecińskiego

Wtorek 20 października, to Dzień Pasztecika Szczecińskiego - ogłosił Urząd Marszałkowski. Smaczne święto ustanowiono w 46. urodziny najstarszego "pasztecika" w mieście, przy al. Wojska Polskiego 46

Lokal najstarszego szczecińskiego pasztecika przy ul. Wojska Polskiego 46 / Fot. Grzegorz SadowskiW artykule: „22 grudnia Dniem Pasztecika i Paprykarza szczecińskiego”, z 15.03.2015 r, napisałem, że: "22 grudnia 2010 r nasze skarby regionalne: pasztecik i paprykarz szczeciński znalazły się na Liście produktów tradycyjnych, chronionych przez unijne prawo.....I ta data nadawałaby się najlepiej na ustanowienie i obchodzenie w Szczecinie Dnia Pasztecika i Paprykarza Szczecińskiego. Co prawda Szczeciński „Pasztecik” obchodzi od kilku lat swoje urodziny 20 października, ale gdyby ustalono datę na 22 grudnia, chyba nic nie stało by na przeszkodzie, aby obchodzić urodziny w dniu znalezienia się produktów, na unijnej liście produktów tradycyjnych".

Dzisiejsza kolejka przed wejściem do Pasztecika / Fot. Grzegorz SadowskiI stało się, mój postulat z artykułu został (chociaż połowicznie) spełniony, Urząd Marszałkowski ogłosił dzień 20 października: Dniem Pasztecika Szczecińskiego. Urząd Marszałkowski uznał, że przysmakowi kulinarnemu o tak długim istnieniu (46 lat) na lokalnym rynku należy się święto. Z tej okazji w kilku punktach serwujących paszteciki, będzie je można dzisiaj kupić taniej: 2 złote za sztukę.

Kolejka do skosztowania pasztecików / Fot. Grzegorz SadowskiNie mogłem opuścić takiej okazji (Dnia Pasztecika Szczecińskiego, w 46 urodziny, w tym roku po raz pierwszy w formie święta), i byliśmy przed 10:00 (godzina otwarcia lokalu przy ul. Wojska Polskiego 46 (nomen omen)) drudzy, bo już przed otwarciem utworzyła się spora kolejka. Paszteciki już czekały / Fot. Grzegorz SadowskiKupiliśmy 8 pasztecików z nadzieniem tradycyjnym (mięsnym), plus dwa barszcze, i jak zwykle nie zawiedliśmy się, podobnie jak inni stali klienci Pasztecika. Mam nadzieję, że powstanie nowa tradycja, całkowicie szczecińska.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.