Facebook Google+ Twitter

20. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlamie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-10 09:08

Wspólnota tybetańska w Indiach wspomina przyznanie swemu duchowemu przywódcy XIV Dalajlamie Pokojowej Nagrody Nobla. Tenzin Gjaco został uhonorowany tym wyróżnieniem 10 grudnia 1989 roku.

Przyznanie Dalajlamie Pokojowej Nagrody Nobla zbiegło się z obchodzonym w tym dniu Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Przyznanie w roku 1989 XIV Dalajlamie Tybetu Pokojowej Nagrody Nobla zwiększyło zainteresowanie światowej opinii publicznej kwestią tybetańską i przestrzeganiem praw człowieka w Tybecie pozostającym pod chińską dominacją. Dalajlama, komentując swoją rolę na arenie międzynarodowej, podkreślał w wypowiedzi dla Polskiego Radia, iż uważa się za wolnego rzecznika narodu tybetańskiego. Jest jednocześnie przekonany, że Polacy ze względu na swe historyczne doświadczenia, rozumieją ból i cierpienie będące wynikiem pozostawania pod rządami o charakterze wojskowym.

W trakcie swych licznych podróży po świecie Dalajlama zawsze podkreśla, iż jest rzecznikiem uniwersalnych wartości humanistycznych oraz harmonijnego współżycia różnych tradycji religijnych. Duchowy przywódca Tybetańczyków jest honorowym obywatelem wielu miast świata, w tym także Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.