Facebook Google+ Twitter

20 tys. zł zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-19 13:43

Poznański sąd przyznał byłemu opozycjoniście 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym. Marek Lenartowski dostał odszkodowanie za krzywdy, jakich doznał podczas pobytu w Zakładzie Karnym w Gembarzewie.

Marek Lenartowski został zatrzymany w nocy 13 grudnia 1981roku. Był wtedy założycielem "Solidarności" w Zakładach Cegielskiego i wiceprzewodniczącym tamtejszego związku.

Przed sądem opowiadał o fatalnych warunkach w więzieniu w Gembarzewie i represjach stosowanych wobec niego i jego rodziny. Jak mówił, był kilka razy przesłuchiwany, odmawiano mu posługi kapłańskiej oraz pomocy lekarza. Dodał, że doświadczył ogromnej przemocy psychicznej.

Marek Lenartowski przebywał w Gembarzewie prawie 7 miesięcy. Po wyjściu na wolność był jeszcze wielokrotnie przesłuchiwany. Sąd nie miał wątpliwości, że odszkodowanie Markowi Lenartowskiemu się należy. On sam nie wskazywał we wniosku, jakiej kwoty się domaga. Ustawa przewiduje, że może to być maksymalnie 25 tysięcy złotych. Sąd uznał, że 20 tysięcy będzie kwotą odpowiednią w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.