Facebook Google+ Twitter

20-lecie Śląskiego Teatru Tańca

Rok bieżący jest rokiem jubileuszu dwudziestolecia Śląskiego Teatru Tańca z Bytomia. Premierą będzie spektakl izraelskiego choreografa Idana Cohena, "Because".

 / Fot. Piotr A.JeleńJest to pierwszy zawodowy zespół tańca współczesnego w Polsce na spektakle i projekty taneczne którego od siedemnastu lat zjeżdżają miłośnicy i wykonawcy z całego świata.
Rok jubileuszu
20-lecia istnienia Śląskiego Teatru Tańca zainauguruje 21 stycznia premierę na bytomskiej scenie przedstawiania pt. Because. Zostało ono uznane za największe odkrycie izraelskiego tańca współczesnego ostatnich lat.

Choreografem spektaklu jest izraelski tancerz - Idan Cohen, członek Kibbutz Contemporary Dance Company. Nauczyciel, artysta niezależny, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach choreograficznych. Wśród wyróżnień jest nagroda za I miejsce za interpretację kompozycji muzycznej podczas Margarita Arnaudowa, Międzynarodowego Konkursu Tańca Współczesnego w Sofii, czy też I nagroda Solo Tanz Theater Fstival w Stuttgarcie za przedstawienie My sweet Little fur.

Spektakl został specjalnie stworzony dla Śląskiego Teatru Tańca i jak zapewniają organizatorzy będzie stałą częścią jego repertuaru.

A co jest inspiracją dla Idana Cohena?

Tak na to pytanie odpowiada Łukaszowi Karkoszce w wywiadzie udzielonemu miesięcznikowi Rynek 7:
- Odwołując się do myśli Nietzschego, zastanawiam się nad ludzką egzystencją. W wykładzie tegoż filozofa o nihilizmie znalazłem to, co interesuje mnie najbardziej: rozważania o tym, czego się od nas oczekuje jako jednostek społecznych, w kontrze do naszej natury, pełnej pasji i namiętności. Nietzsche jako pierwszy zdefiniował pojęcie nihilizmu i przeniósł go do sfery życia społecznego. W spektaklu próbuję pokazać jego objawy.

Because
Choreografia - Idan Cohen, asystenci choreografa - Sharon Vazanna i Sebastian Zajkowski, kostiumy - Tal Mer & Idan Cohen, światła - Netta Koren, muzyka - The Beatles, Leonard Cohen, tancerze - Agnieszka Doberska, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Korina Kordova, Michał Czyż, Jacek Szwesta, Daniel Galaska, Jarosław Karch, Tomasz Graczyk, Aleksander Kopański.

Dzisiejsze przedstawienie jest jedną z wielu propozycji Śląskiego Teatru Tańca jaką będziemy mogli oglądać podczas tegorocznej Konferencji Tańca Współczesnego.

Śląski Teatr Tańca Bytom, Żeromskiego 27, 21 stycznia godzina 19.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję Pani Stefanio w imieniu Śląskiego Teatru Tańca, pozdrawiam, także "gallomanonimom" - trochę odwagi "czerwonołapkowicze."

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, i na filozofii można oprzeć fabułę baletową.
Śląskiemu Teatrowi Tańca, samych sukcesów życzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.