Facebook Google+ Twitter

20-złotówki z Marią Skłodowską-Curie już w obiegu. Trafiliście na taki banknot?

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolekcjonerskie banknoty 20-złotowe z wizerunkiem polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, w 100. rocznicę przyznania jej Nagrody Nobla.

 / Fot. unattributed, public domain / WikipediaNarodowy Bank Polski upamiętnił 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej Curie, wprowadzając dziś, 25 listopada, do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł z wizerunkiem noblistki.

To już drugi banknot z wizerunkiem Skłodowskiej-Curie - pierwszy o nominale 20 tys. zł został wycofany z obiegu w związku z denominacją złotego w 1995 r. Curie jest jedyną kobietą, której wizerunek znalazł się na współczesnym polskim banknocie.

Przednią stronę banknotu kolekcjonerskiego zdobi wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie oraz widok budynku Sorbony w Paryżu. Na stronie odwrotnej widnieje medal wręczany osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie: "Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości".

Autorem projektu banknotu jest Agnieszka Próchniak, twórcą projektu matrycy stalorytniczej jest Przemysław Krajewski.

Więcej na ten temat na stronie internetowej NBP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wielką szkodą i stratą jest nieznajomość biografii przez Polaków tej wielkiej POLKI. Same banknoty nie poprawią sytuacji. Ale to jest Polska właśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.