Facebook Google+ Twitter

20-złotówki z Marią Skłodowską-Curie już w obiegu. Trafiliście na taki banknot?

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolekcjonerskie banknoty 20-złotowe z wizerunkiem polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, w 100. rocznicę przyznania jej Nagrody Nobla.

 / Fot. unattributed, public domain / WikipediaNarodowy Bank Polski upamiętnił 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej Curie, wprowadzając dziś, 25 listopada, do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł z wizerunkiem noblistki.

To już drugi banknot z wizerunkiem Skłodowskiej-Curie - pierwszy o nominale 20 tys. zł został wycofany z obiegu w związku z denominacją złotego w 1995 r. Curie jest jedyną kobietą, której wizerunek znalazł się na współczesnym polskim banknocie.

Przednią stronę banknotu kolekcjonerskiego zdobi wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie oraz widok budynku Sorbony w Paryżu. Na stronie odwrotnej widnieje medal wręczany osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie: "Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości".

Autorem projektu banknotu jest Agnieszka Próchniak, twórcą projektu matrycy stalorytniczej jest Przemysław Krajewski.

Więcej na ten temat na stronie internetowej NBP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wielką szkodą i stratą jest nieznajomość biografii przez Polaków tej wielkiej POLKI. Same banknoty nie poprawią sytuacji. Ale to jest Polska właśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.