Facebook Google+ Twitter

21 lat więzienia dla Breivika? Wymiar kary może być większy

Anders Behring Breivik za spowodowanie śmierci ponad 70 osób może dostać 21 lat więzienia. Tyle właśnie wynosi najwyższy wymiar kary według norweskiego kodeksu karnego. Jednak istnieje też szansa na wieloletnie przedłużanie wyroku.

Jak donosi tvn24.pl, sąd w Norwegii może podjąć działania, które spowodowałyby przedłużanie wyroku. Wiele osób uważa, że 21 lat za zabicie ponad 70 osób to zdecydowanie za mało. Najwyższy wyrok w większości państw Europy to dożywocie. Więc norweskie prawo wydaje się łagodne.

Jednak prof. Ewa Łętowska przekonuje w rozmowie z TVN24, że ewentualne zmiany w prawie Norwegii, aby zwiększyć wymiar kary dla zamachowca to nie jest dobry pomysł. Eksperci uzasadniają to stwierdzenie - twierdzą, że system w Norwegii sprawdza się, ponieważ liczba ofiar przestępstw jest mniejsza niż w innych krajach.

Narzędzie jakie może zastosować wymiar sprawiedliwości w przypadku szczególnie groźnych przestępców takich jak Breivik polegałoby na przedłużaniu pobytu w więzieniu lub innej palcówce - np. w zakładzie psychiatrycznym. Aby tak się stało sąd, po odbyciu przez skazanego wyznaczonej kary, musiałby orzec o dalej istniejącym zagrożeniu ze strony przestępcy.


Sprawców strzelaniny na wyspie Utoya mogło być więcej
Świadkowie strzelaniny: udawaliśmy martwych, by przeżyć
Zabójca 91 osób? Anders Behring Breivik zatrzymany
91 zabitych z zamachach w Norwegii, setki rannych
Bomby w Oslo. Relacja naocznego świadka [Zdjęcia]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.