Facebook Google+ Twitter

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

"Technologie informacyjne i komunikacyjne dla ochrony i promocji języków i różnorodności językowej " to temat wiodący tegorocznego Dnia Języka. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń.

 / Fot. UNESCOMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Głównym przesłaniem święta jest podkreślenie bogactwa różnorodności językowej i promocja wielojęzyczności. Obchody międzynarodowego dnia języka ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony różnorodności językowej. Według danych UNESCO, na świecie istnieje około 6 tysięcy języków, z których połowa jest tak rzadko używana i mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń. Wiodącym tematem tegorocznego Dnia Języka Ojczystego są "Technologie informacyjne i komunikacyjne dla ochrony i promocji języków i różnorodności językowej."

- „Języki stanowią oprogramowanie dla nowoczesnych technologii informacyjnych. Otwierają nowe możliwości w zakresie rozpowszechniania, badania i uczenia się języków. Sukces elektronicznej wersji Atlasu Języków Zagrożonych, wydanej przez UNESCO, pokazuje siłę i globalny zasięg Internetu w popularyzowaniu idei wielojęzyczności oraz zwiększaniu świadomości językowej. Technologie informacyjne i komunikacyjne mogą być niezwykle użyteczne w promowaniu języków ojczystych.

Dlatego musimy wykorzystać postęp technologiczny, który daje dostęp do różnych źródeł wiedzy oraz umożliwia różnorodne formy ekspresji - powiedziała Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO w swoim przesłaniu na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2011.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest również obchodzony w Polsce. Z tej okazji przygotowano wykłady (m.in. wykład prof. dr hab. Marka Ruszkowskiego pt. ,,Dlaczego mówimy: wóz albo przewóz, a nie przewóz albo wóz. O niektórych prawach językowych”.) oraz konkursy mające na celu popularyzację wiedzy o języku polskim. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 46. milionów ludzi na świecie. Jest także szóstym językiem pod względem liczby użytkowników w Unii Europejskiej. Posługuje się nim 10 procent obywateli Unii.

Czytaj też: Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adam Mickiewicz
  • Adam Mickiewicz
  • 22.02.2011 18:08

Na Litwie niestety język polski będący językiem ojczystym dla Polaków z Litwy jest tępiony. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.