Facebook Google+ Twitter

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. Święto ma na celu promowanie pisania poezji, publikowania, czytania oraz nauczania.

Happening "Mury, które łączą. Mury, które dzielą", zorganizowany w dniu 3 marca 2012, przez Muzeum Żydowskie Galicja w Krakowie-Kazimierzu. / Fot. Paweł FurgałGłówne uroczystości corocznie odbywają się we Francji w Paryżu, gdzie od lat pielęgnowana jest tradycja festiwali poetyckich. Dzień Poezji świętuje się w Grecji w Delfach i Atenach, także w innych krajach: Hiszpanii, Niemczech, Belgii, Japonii, a w ostatnich latach również w Polsce. Patronem polskich imprez są Stowarzyszenia Literackie. W całej Polsce odbywają się imprezy: "Noce Poetów" oraz konkursy "Slam Poetry", mające na celu propagowanie twórczości uznanych i początkujących poetów.

Dzień ten obchodzony był w Belgii już dużo wcześniej, bo od 1978 roku, zawsze / Fot. w24 w pierwszy dzień wiosny. Dzień Poezji w Belgii ma na celu propagowanie twórczości poetyckiej wśród dzieci i młodzieży, zapoznanie ich z magią słowa. Pierwszy dzień wiosny symbolizuje budzącą się do życia przyrodę, a także radość życia.

Potrzeba refleksyjnego i wrażliwego spojrzenia na świat towarzyszy ludziom od zarania. Literatura i sztuka antyczna miały znaczący wpływ na rozwój gatunków literackich późniejszych epok. Filozofowie i pisarze jak Horacy, Owidiusz, Wergiliusz i inni, położyli podwaliny poezji. Polski pisarz, prekursor poezji Jan Kochanowski, zwany też Janem z Czarnolasu, chętnie sięgał do dzieł starożytnych. Został uznany za pierwszego polskiego narodowego pisarza, który przyczynił się do rozwoju języka literackiego. Współcześni poeci i twórcy, podobnie jak ich poprzednicy, korzystają i będą korzystać w swych utworach ze starożytnych motywów.

Poezja jest mało widoczną, lecz znaczącą gałęzią naszego życia. Życie niesie chwile, w których wrażliwy człowiek musi się zderzyć z rzeczywistością, zachwycić lub oburzyć, by po chwili powrócić do codzienności. Każdy poeta nosi w sobie wizję, obraz, który oprawia w słowa. Tadeusz Różewicz napisał: „Prawdziwą ojczyzną poety jest jego język, bowiem poeta nosi swój świat ze sobą”.

Poezja nie ma łatwego życia we współczesnym świecie księgarskim, niestety nie jest preferowaną pozycją wydawniczą. Nakłady poezji są małe, a w księgarniach, porównując do innych pozycji wydawniczych, tylko pojedyncze egzemplarze stoją na półkach. Światowy kryzys nie pozostaje bez śladu w tej dziedzinie - zdrożały książki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Z serca dziękuję za słówko uznania dla mojej "rymowanej galerii"! Ha, czyżbyś Izo była w Polsce ze swoją piękną poezją (+5) w Światowym Dniu Poezji? Ależ Ci zazdroszczę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze zgadzam się z Tobą ... ja też czytuję Nexusa !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Andrzeju. Ludzie czasami zapominają, że na osi liczbowej poza plusami są też minusy. W kształtowaniu osobowości człowieka ważne są płacz i śmiech. Ten cały ludzki dualizm przekłada się na oś liczbową. A im większa jest na niej amplituda, tym osobowość danej jednostki jest bardziej rozwinięta. Oczywiście proporcjonalnie od punktu zerowego w jedną i w drugą stronę. Przechodzenie emocji w skrajności powoduje dewiacje i choroby. Pod tym względem badań w stosunku do Amerykanów jesteśmy daleko w tyle. Dlatego zawsze namawiam do czytania kwartalnika popularno-naukowego "NEXUS-NOWE CZASY" w wydaniu polskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tamara
  • Tamara
  • 20.03.2012 20:42

Piszący lepiej czy gorzej zasługują na wyróżnienie, dla nich właśnie ten dzień.

*Słowa w wers złożyć
potrafi nawet analfabeta
wyczucie chwili
fantazyjną wyobraźnią
ma tylko poeta.
T.Rz.31`01`2012r.

Isabell, dobry materiał, dziękuję i pozdrawiam Wszystkich władających piórem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jezdem połeta, ino gowa nie ta!
A na serio! Fajny tekscik i sympatyczne święto. Od dziś będę o nim pamietal! Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak u nas wielkie Święto Poezji... Międzynarodowy dzień dla piszących - czytających. Dobry materiał.

Pisać poezje
to wyrzeczeń wiele
determinacji - pokory
bo zeszyt i pióro
potrafią być niewdzięczne.

© YvetteP’M

Komentarz został ukrytyrozwiń

W "mojej Polsce" moich głupich lat dziecięcych, każdy mógł sobie kupić tomik wierszy za zwykłe 10,00 zł. W Gdańsku na Korzennej w Starym Ratuszu odbywały się spotkania literackie: byli poeci młodzi i współcześni, ale była także Klasyka Poezji Polskiej! Pamiętajmy o tym.... nie tylko o złych momentach w życiu szarpaniny z milicją.

Ażeby pisać polskie słowo żywe - trzeba jak najczęściej jeździć do Polski, z resztą to właśnie czynisz Isabello, i chwała Ci za to! Nie wierzę w poezję pisaną na obczyźnie: - słowo słowu nie równe... jak liście jesienne zwiędłe... Chyba że jest się jak Adam Mickiewicz...romantykiem :)) Ale wyjątki potwierdzają reguły, pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za przypomnienie.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie "talenta"się tu nam objawiają:)
Niech żyje Poezja i Poeci:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Zbyszkowi za wiersz, jest rewelacyjny...jak pierogi z ciszą mariacką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.