Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10452 miejsce

21 października Trybunał w Strasburgu ogłosi wyrok ws. Katynia. Ostateczny

21 października Wielka Izba trybunału w Strasburgu ogłosi wyrok w sprawie skargi katyńskiej. Trybunał oceni, czy po 1998 r. rosyjskie władze przeprowadziły rzetelne śledztwo.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Alyeksyey Melkin"Wyrok zapadł 5 września, a jego ogłoszenie nastąpi 21 października o godz. 11 w strasburskim trybunale" - poinformował prof. Ireneusz Kamiński, współautor argumentacji prawnej przedłożonej Trybunałowi, który wspólnie z innymi prawnikami z Polski i Rosji reprezentuje krewnych ofiar zbrodni katyńskiej.

Rozprawa publiczna w sprawie skargi katyńskiej odbyła się 13 lutego 2013 r. Przeprowadziła ją Wielka Izba Trybunału, czyli 17 sędziów, którzy orzekają tylko w najważniejszych dla europejskiego porządku prawnego sprawach. Krewni ofiar zbrodni katyńskiej, reprezentowani przez polskich prawników, wspólnie z polskim rządem oskarżyli władze Rosji o nierzetelnie przeprowadzone śledztwo katyńskie. Rosja twierdzi, że Trybunał nie ma uprawnień, by to śledztwo badać.

Na wyrok czeka nie tylko 15 skarżących Rosję Polaków, ale praktycznie cała Polska. Werdykt 17 sędziów Europejskiego Trybunału będzie ostateczny, co oznacza, że nie ma od niego odwołania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.