Facebook Google+ Twitter

220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody w Lublinie

W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy rządowej, zwanej Konstytucją 3 maja. Z tej okazji jak co roku zawiązał się komitet honorowy obchodów, z wojewodą Genowefą Tokarską na czele.

W odezwie do mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny komitet honorowy podkreślił doniosłość wydarzenia. Konstytucja była bowiem rezultatem dążeń do naprawy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Znosiła zgubne w skutkach liberum veto, konfederację i wolną elekcję; rozszerzała uprawnienia mieszczaństwa; chłopów brała pod opiekę rządu. Likwidowała ponadto podział Rzeczpospolitej na Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie.

Konstytucja 3 maja stanowiła dowód determinacji Polaków w dążeniu do naprawy Rzeczpospolitej. W Lublinie ustawę przyjęto z wielkim entuzjazmem. W kolegiacie lubelskiej odprawiono uroczyste nabożeństwo. Świętowano aż do 8 maja - imienin Stanisława Augusta. W wyniku postanowień ustawy rządowej Lublin awansował do rangi miasta wydziałowego.

Czytaj też: Propozycje na 3 maja? Prezydent zaprosił rodaków na "majówkę z Polską"

Niestety, trzeba wspomnieć, iż nie wszyscy cieszyli się z nowo uchwalonej konstytucji. Pewna grupa magnaterii, skłonna do ugody z zaborcami a niezadowolona z nadania mieszczaństwu dodatkowych uprawnień, protestowała przeciwko ustawie w lubelskim Trybunale Koronnym, zawiązując później haniebną konfederację targowicką.

Do zwolenników Konstytucji należał m.in. poseł na Sejm Wielki, Stanisław Potocki.

W związku z obchodami, w Trybunale Koronnym na Starym Mieście o godz. 9 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, a o 10 odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem administratora archidiecezji lubelskiej, biskupa Mieczysława Cisły.

O 11.45 zaś rozpoczną się główne uroczystości pod pomnikiem Konstytucji 3 maja z udziałem władz rządowych i samorządowych, posłów, senatorów, radnych, działaczy politycznych i społecznych. Po obchodach, ok. godz. 13.30, rozpocznie się festyn.

O godz. 16 w gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciel administracji rządowej wręczy zasłużonym odznaczenia państwowe.

Czytaj też: Majówka patriotyczna w stolicy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.