Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2674 miejsce

22-26 listopada - Dni Honorowego Krwiodawstwa

W listopadzie obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Może to być dobry moment na podjęcie decyzji o dołączeniu do grona honorowych dawców krwi.

Plakat promujący Honorowe Krwiodawstwo / Fot. Dorota MichalczakDni Honorowego Krwiodawstwa PCK obchodzimy co roku w listopadzie. W ich trakcie organizowane są spotkania, odbywają się różne uroczystości, wręczane są odznaczenia.

Krew - cenny lek

Krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. O tym jak jest cenna przekonali się ci, którzy z powodu choroby czy wypadku stali się biorcami.

Wyróżniamy grupy krwi: A, AB, B oraz O. W krwinkach znajduje się antygen RH dodatni lub ujemny. W żyłach dorosłego człowieka krąży około pięciu litrów krwi. Oddanie 450 ml nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Jest to całkowicie bezpieczna ilość, którą pobiera się jednorazowo od zdrowej osoby.

Do tej pory nie udało się w żadnym laboratorium wyprodukować substancji zastępującej ten cenny lek. M.in. z tego powodu powinniśmy odwiedzać Regionalne Centrum Krwiodawstwa, punkt pobory krwi czy też wziąć udział w akcji krwiodawstwa organizowanej w naszej okolicy.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą krwi może być osoba, która ukończyła 18 lat i jest zdrowa. Decyzję o oddaniu krwi podejmujemy sami.

Wśród osób zgłaszających się do punktów poboru krwi są osoby, które nigdy dawcami nie zostaną. Przyczyn może być wiele. Dawcą nie może być m.in. nosiciel wirusa HIV czy osoba cierpiąca na choroby zakaźne. Lista przeciwwskazań jest dość długa.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Nie tylko organizuję akcje krwiodawstwa, sama też oddaję krew. / Fot. archiwumŻeby uniknąć pomyłek, przed każdym oddaniem krwi wypełniamy ankietę, szczerze odpowiadając na zawarte w niej pytania. Wywiad przeprowadza z nami również lekarz. Musimy pamiętać o tym, że chory potrzebuje naszej zdrowej krwi.

Dar z serca

Tylko z serca ten cenny dar możemy ofiarować ciężko chorym i poszkodowanym w wypadkach. Jest to nie raz jedyny środek ratujący im życie. Ten życiodajny płyn jest jedyną tkanką, którą zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu. Zaszczepmy w sobie wrażliwość na ból i cierpienie innych i okazujmy pomoc potrzebującym.

Zapraszam na stronę krwiodawców www.cennekrople.pl.tl

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (10):

Sortuj komentarze:

"Nieś pomoc, masz ją we krwi"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz
  • Tadeusz
  • 18.08.2011 15:54

Piękne to co robimy my krwiodawcy ja mam oddane 52 litry i systematycznie oddaje krew 6 razy w roku naprawdę jest to coś pięknego że możemy komuś pomóc Pozdrawiam wszystkich Krwiodawców

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedynie z serca, można dokonać tego co dobre:)
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anko wystarczy się dobrze przyjrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anka Konin
  • Anka Konin
  • 26.11.2010 11:52

Piękne , to co robicie, godne naśladowania , ale nie rozumię w którym miejscu nie doceniani , i w jakiej formie to docenianie ma się objawiać. Mogę pomóc

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2010 08:59

Dorotko, robisz dużo dobrego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko z serca i nas samych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zakończyłam ostatnią w tym roku akcję krwiodawstwa...
Terminy 2010 już ustalone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leokadio, niedoceniani jesteśmy to prawda. My to robimy z dobroci serca, wrażliwości i miłości do ludzi. www.cennekrople.pl.tl

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2009 19:57

Podziwiam ludzi, którzy robią coś dla innych. Szkoda tylko, ze nie docenia się ludzi, którzy dzielą się tym, co mają najcenniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.