Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24882 miejsce

22. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie potrwa do 8 lipca

Od 29 czerwca do 8 lipca krakowski Kazimierz zamienił się w stolicę kultury żydowskiej, do której zjeżdżają najwybitniejsi żydowscy artyści z całego świata. Kluczowym punktem festiwalu jest plenerowy koncert na ulicy Szerokiej.

Wystawa "Polska i Palestyna - dwie ziemie i dwa nieba" w Żydowskim Muzeum Galicja / Fot. Sławomir OstrowskiO tym jak dużą imprezą jest FKŻ najlepiej świadczy liczba odbywających się w jego trakcie wydarzeń: 25 koncertów, 25 spotkań, wykładów i prezentacji, 53 spotkania warsztatowe, 32 zwiedzania, 1 wystawa i 3 uroczystości religijne. W sumie 139 różnych wydarzeń w samym tylko głównym nurcie festiwalowym, ale na tym nie koniec. Dodatkowo odbywa się 65 wydarzeń towarzyszących zorganizowanych przez głównych partnerów festiwalu JCC oraz Muzeum Żydowskie Galicja i 15 pozostałych wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

W czasie 10 dni trwania festiwalu do Krakowa przyjedzie aż 158 artystów z Izraela, USA, Niemiec, Francji i Polski. Mocną stroną festiwalu jest w tym roku żydowski clubbing oraz MuLaKuŻ - Muzyczne Laboratorium Kultury Żydowskiej. Festiwal nie odwracając się od tradycji wychodzi na przeciw teraźniejszości i stara się pokazywać również to co obecnie dzieje się w kulturze żydowskiej na świecie.

Wystawa "Polska i Palestyna - dwie ziemie i dwa nieba" w Żydowskim Muzeum Galicja / Fot. Sławomir OstrowskiBardzo ciekawą propozycją tegorocznej edycji festiwalu jest wystawa fotografii, zorganizowana w Żydowskim Muzeum Galicja. Wystawa nosi tytuł "Polska i Palestyna - dwie ziemie i dwa nieba". Wystawa przedstawia życie przedwojennych żydów krakowskich w obiektywie Ze'eva Aleksandrowicza.
Możemy tu zobaczyć ludzi o różnym statusie społecznym, od tych najuboższych po prawdziwe elity kupcy, rabini, politycy, artyści, ich codzienność oraz portrety okolicznościowe. To pierwsza część wystawy, druga zgodnie z jej tematem ukazuje przedwojenne losy Krakowskich żydów w Palestynie.

Magia dawnej fotografii wciąga i czaruje obrazem minionej epoki. Wystawie towarzyszy bardzo ładnie wydany album, w którym oprócz fotografii znajduje się biografia autora zdjęć oraz bardzo rzeczowe wprowadzenie do tematu wystawy. Album jest wydany w dwóch językach, obok opisów po polsku umieszczone zostały opisy po angielsku.Wystawa "Polska i Palestyna - dwie ziemie i dwa nieba" w Żydowskim Muzeum Galicja / Fot. Sławomir Ostrowski

Cały program festiwalu można zobaczyć na stronie festiwalu Program 22.Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Joab
  • Joab
  • 07.07.2012 18:19

Hm. Jak widać kultura żydowska nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem.Nie pomaga nawet promocja i nagłośnienie medialne.Polakom najwyraźniej bliżej do innych kultur.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ernest
  • ernest
  • 06.07.2012 16:44

Ja nie oceniam pańskiego sposobu postrzegania kultury.Pan też mógłby się powstrzymać przed oceną mojego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma pan bardzo ciasny sposób postrzegania kultury. A to co się Panu podoba to już tylko i wyłącznie Pańska sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
memento
  • memento
  • 05.07.2012 20:33

No właśnie.Czy jeśli Żyd uprawia sztukę na wskroś amerykańską bądź europejską to jego twórczość to kultura żydowska?Mam wątpliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ernest
  • ernest
  • 05.07.2012 19:56

Och ,przepraszam.Nie wiedziałem że "kultura żydowska" musi się wszystkim podobać panie Ostrowski.A tak na marginesie to podoba mi się na przykład twórczość Leonarda Cohena, Żyda jak najbardziej.No ale jego poezję trudno uznać za kulturę żydowską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zna Pan całą kulturę żydowską? Dzieła malarzy, poetów, pisarzy, kompozytorów, zna pan orkiestry, zespoły dyrygentów, wirtuozów różnych instrumentów, reżyserów filmowych i ich dzieła? Czy tylko się Panu wydaje, ze wie już Pan wszystko i nie musi poznawać niczego nowego? Cóż nikt siłą Pana na ten Festiwal nie będzie zaganiał. Zamknięte oczy nie widzą nawet blasku świec, a zamknięte serca i umysły są jak kamień. Ja zawsze z ciekawością poznaję inne kultury. Fascynujące jest w nich to co było i to co jest obecnie. Wszystkie zmiany ich geneza i to co obecnie składa się na te kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ernest
  • ernest
  • 05.07.2012 16:33

Kultura żydowska jest odpychająca.Nie przemawia do mnie.Myślę że jest obca mentalności europejskiej czerpiącej z antycznej Grecji i Rzymu oraz chrześcijańskiego średniowiecza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.