Facebook Google+ Twitter

22 lipca - urodziny PKiN

Dzieło radzieckiego architekta Lwa Rudniewa obchodzi dziś swoje pięćdziesiąte czwarte urodziny. Budynek początkowo nosił nazwę: "Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina". Wieżowiec znajduje się w centrum Warszawy na placu Defilad.

Pałac Kultury i Nauki powstał jako "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". Pomysłodawcą był przywódca ZSRR Józef Stalin (Josif Wissarionowicz Dżugaszwili). Projektant (Rudniew) chciał, aby wieżowiec był w stylu polskim, dlatego też zwiedzał polskie miasta (m.in. Kraków, Chełm, Zamość). Chciał poznać polską architekturę, polski styl. Stworzył 5 projektów, z czego Rosjanie wybrali jeden. Pałac miał mieć wysokość 120 m. Po namowach Józefa Sigalina (naczelnego architekta Warszawy) przyjęto, że pałac będzie miał 160 m wysokości.

Budowę rozpoczęto 2 maja 1952 roku, a zakończono 22 lipca 1955 roku. Dwa dni po śmierci Stalina (7 marca 1953 roku) nadano budynkowi nazwę Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina.

Przy budowie brało udział ok. 3 500 robotników rosyjskich, którzy mieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu (na warszawskich Jelonkach) z kinem, stołówką, świetlicą i basenem. W trakcie budowy, w wypadkach przy pracy, zginęło szesnastu Rosjan. W 1956 r. rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu na 30. piętrze - najpierw skoczył Francuz, po nim jeszcze skoczyło siedmiu Polaków. Po tych incydentach zdecydowano się na założenie krat. 31 sierpnia 2000 roku na szczycie Pałacu Kultury odsłonięto drugi co do wielkości w Europie zegar. Jego cztery tarcze mają 6-metrowe średnice. 2 lutego 2007 roku PKiN został wpisany do rejestru zabytków. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.07.2009 19:39

Magdo, jestem zaskoczona zdaniem: Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków świata.
Po tym, ile u nas złego o pałacu napisano i powiedziano, to przydałoby się wyjaśnienie, czy takie jest Twoje zdanie, czy może jest jakiś światowy ranking, w którym nasz PKiN zajmuje poczesne miejsce?

Adamie, ja sama nie mam żadnej wiedzy na ten temat, ale może w jakim stowarzyszeniu architektów mógłbyś uzyskać informacje? Albo u jakichś starszych wiekiem byłych "aparatczyków"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszę to wszędzie i może ktoś kto się zna na temacie wreszcie mi odpowie. W programie historycznym na tvn warszawa prowadzący powiedzieli, że Pekin może być widziany jako symbol oporu Polaków wobec Rosjan. Czy ktoś mógłby to potwierdzić lub obalić z uzasadnieniem? Mówili tam coś o tym, że Rosjanie chcieli by Pałac był taki a taki, my wprowadzaliśmy swoje poprawki i tak w kółko aż do budowy. Wprowadziliśmy tam swoje elementy jak np. kolumny i jakieś zdobienia, które miały być wzorowane na krakowskich sukiennicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.