Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20871 miejsce

22 lutego - Dzień Myśli Braterskiej

Dziś jest szczególny dzień dla Harcerzy i Skautów z całego świata. Tego dnia składają sobie nawzajem życzenia, spotykają się, uczą się, jak wyzbyć się pogardy i braku szacunku dla drugiego człowieka.

Historia Święta


22 lutego, to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden Powella i jego żony Olave Baden-Powell.Generał Baden Powell - obraz pochodzący z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych / Fot. James Russell & Sons Święto przyjaźni, czyli Dzień Myśli Braterskiej – obchodzone jest od 1926 roku, kiedy to zostało ustanowione na 4 Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w USA.

Idea DMB


Ideę Dnia Myśli Braterskiej (DMB) najlepiej oddaje wiersz poety:

"Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka, gdyby wszyscy byli silni jak konie,
gdyby wszyscy byli bezbronni w miłości, gdyby każdy miał to samo,
Nikt nikomu nie byłby potrzebny...
Dziękuję, że sprawiedliwość Twoja jest nierównością,
to co mam i to czego nie mam, nawet to czego nie mam komu dać,
zawsze jest komuś potrzebne.."

Jan Twardowski


Tego dnia skauci i harcerze wysyłają do siebie kartki, składają życzenia, przypominają sobie o dawnych znajomych i starych przyjaciołach, o tych, których być może nie jest za późno jeszcze przeprosić. Ten dzień, to również nauka akceptacji innych poglądów, słabości, czy odmienności.Krzyż Harcerski noszony przez osoby posiadające stopnień harcerski Harcerz Rzeczypospolitej bądź Harcerka Rzeczypospolitej.(Wikipedia) / Fot. Orginal version: Romuald Pasternak

Milenijne Cele Rozwoju


Od 2009 roku w Związku Harcerstwa Polskiego ,
Dzień Myśli Braterskiej związany jest również z Millenijnymi Celami Rozwoju
(MCR) uchwalonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych. MCR, to osiem celów, które składają się na projekt poprawy warunków społecznych i gospodarczych na świecie, a które mają być zrealizowane do 2015 roku. W 2013 roku przypada realizacja 4 i 5 celu. Są to: Ograniczenie umieralności dzieci, oraz Poprawa opieki zdrowotnej nad matkami. Harcerze przypominają, że na całym świecie każdego roku umiera 7,6 milionów dzieci, oraz 287 tysięcy matek. Apelują, aby każdy z nas dołączył swój głos do głosów wszystkich skautów w Dniu Myśli Braterskiej, aby podjąć działania, które zapewnią każdemu dziecku i każdej matce szanse na długie i zdrowe zycie.

Gry, zabawy i pozdrowienia


Harcerze i skauci w Dzień Myśli Braterskiej często pojawiają się w swoich mundurkach. Organizują zabawy, ogniska, gry w terenie.
Często też organizują zbiórkę pieniędzy na jakiś ważny cel charytatywny.
Z okazji swojego Święta Przyjaźni harcerze składają życzenia pełne serdeczności wszystkim swoim sympatykom, również za pomocą internetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W uzupełnieniu: Dzień Myśli Braterskiej, a może powinno być Dzień Myśli Siostrzanej, powstał na cześć Naczelnej Skautki - lady Olave, prywatnie żony twórcy skautingu, w dniu jej urodzin. Skautki nie tylko wysyłały sobie życzenia ale i zbierały datki na budowę swojej bazy. Po latach święto to zostało "zawłaszczone" przez męski skauting.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czuj duch i saluto :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrowienia dla Skautów i pozostałych obywateli kosmosu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.