Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26671 miejsce

22 lutego Thinking Day – światowe święto skautów i harcerzy

22 lutego skauci i harcerze na całym świecie, dzieci, młodzież oraz ich instruktorzy, świętować będą Dzień Myśli Braterskiej, zwany też Dniem Założycieli.

Kartka pocztowa na Dzień Myśli Braterskiej z podobiznami małżeństwa Powell'ów / Fot. www.scout.org creative commons public licence (CCPL)„Jeżeli mam swe życzenia przekazać młodym dni dzisiejszych – tym, którzy mnie rozumieją – to nade wszystko życzę, by coraz silniej odczuwali smak dawania, a coraz słabiej – smak brania. Dawania bliskim i dalekim, znanym i nieznanym, żyjącym i tym, którzy żyć będą kiedyś. W dawaniu bowiem rośnie prawdziwa radość życia” - napisał niegdyś hm. Aleksandra Kamiński.

22 lutego to dzień urodzin Sir Roberta Baden Powella (1857-1941) oraz jego żony
Olave Baden Powell (1889-1977). Obydwoje są centralnymi postaciami w historii światowego ruchu skautowego. Pierwszy jest twórcą tego ruchu i autorem książki „Scouting for Boys”, która do dzisiaj stanowi obowiązkową lekturę skautów i harcerzy na całym świecie. Pisząc tę książkę, sprawdzał swoje pomysły w praktyce, organizując pierwszy obóz skautowy dla członków organizacji młodzieży chrześcijańskiej Boy’s Brigade oraz synów swoich przyjaciół. Datę rozpoczęcia tego obozu – 1 sierpnia 1907 roku - traktuje się jako dzień narodzin światowego skautingu.

Robert Baden Powell, w roku 1920 mianowany Naczelnym Skautem Świata, do końca życia aktywnie działał na rzecz wychowania młodego pokolenia w zgodzie ze szczytnymi ideami skautingu. Jego żona Olave, Lady Baden Powell, od 1930 roku nosząca miano Naczelnej Przewodniczki Świata, zaangażowała się w tworzenie podstaw i rozwój żeńskiego odgałęzienia ruchu skautowego.

Czwórka harcerzy z 12 DSH Solaris przystępuje do Przyrzeczenia. / Fot. Krzysztof Masłowski22 lutego dla harcerzy i skautów całego świata stanowi jedną z najważniejszych dat w całorocznej służbie. W hołdzie twórcom skautingu, a także w celu wspólnego w jednym dniu przeżywania harcerstwa i odczuwania światowej wspólnoty wszystkich członków oraz sympatyków tego ruchu, obchodzony jest Światowy Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day). Naczelną jego ideą jest braterstwo i przekonanie, że ani kolor skóry, ani religia, ani płeć, ani miejsce zamieszkania nie może być powodem do dyskryminowania kogokolwiek. Dzień ten został on dla skautek na ich konferencji w Stanach Zjednoczonych w 1926 roku, jednak z czasem stał się również świętem skautów.

Od wielu lat Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest również wśród polskich harcerzy, niezależnie od tego, do jakiej organizacji należą. Spotykamy się na uroczystych zbiórkach, organizujemy specjalne biwaki, przekazujemy sobie pozdrowienia i życzenia na własnoręcznie zdobionych kartkach, wysyłamy życzenia do harcerzy i skautów z innych krajów. Czasem organizowane są akcje charytatywne, ogniska, wieczornice, gry terenowe, świeczkowiska. Dzień ten wielu adeptów harcerstwa wybiera również jako datę złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego.

Wydaje się, że w natłoku komercji, pogoni za modą i pieniądzem, wśród tych wszystkich Halloween’ów i walentynek Dzień Myśli Braterskiej wyróżnia się zdecydowanie. W przeciwieństwie do „nowych tradycji”, czczych zabaw i ulotnych flirtów jest w nim jakaś myśl, jakiś głębszy sens.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.02.2011 20:01

Robercie, żeby nie Twój artykuł nawet nie wiedział bym o tym święcie. Jakaś cisza medialna zapanowała wokół tego. Chyba, że tylko do mnie nie docierają inne informacje.
Płonie ognisko i szumią knieje
Drużynowy jest wśród nas
Opowiada starodawne dzieje
Bohaterski wskrzesza czas

To były piękne lata.... :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Dawania bliskim i dalekim, znanym i nieznanym, żyjącym i tym, którzy żyć będą kiedyś. W dawaniu bowiem rośnie prawdziwa radość życia” -
Piękna myśl harcmistrza Aleksandra Kamińskiego!
Tobie podziękowania za przypomnienie idei ruchu skautowskiego. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.