Facebook Google+ Twitter

22. rocznica katastrofy w Czarnobylu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-26 08:07

Dziś mija 22. rocznica awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W Mińsku i Kijowie z tej okazji odbywają się okolicznościowe uroczystości.

O 2 w nocy prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wziął udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia. Złożył kwiaty i zapalił znicze pod kopcem Bohaterów Czarnobyla w Kijowie. W uroczystościach brał też udział przewodniczący Rady Najwyższej, Arsenij Jaceniuk. Zebrani uczcili ofiary minutą ciszy, zapalili też świece w intencji zmarłych. Uroczystości odprawił metropolita Kijowa Władymir.

Po katastrofie w Czarnobylu do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych, co doprowadziło do skażenia nie tylko elektrowni i jej otoczenia, ale i znacznego obszaru Europy.

Do dziś trwa spór ekspertów o liczbę ofiar katastrofy. Część z nich uważa, że jej skutki w bardzo małym stopniu wpłynęły na zdrowie osób zamieszkujących tereny dotknięte promieniowaniem.

Według specjalistów pracujących dla WHO, ONZ i Międzynarodowej Agencji Atomowej, awaria w Czarnobylu pociągnęła za sobą niespełna 60 ofiar i można się spodziewać jeszcze od 4 do 9 tysięcy zgonów chorych na raka. Z kolei według Greenpeace, na choroby, których przyczyną mogło być promieniowanie, zmarło już około 200 tysięcy osób, a w przyszłości na raka spowodowanego katastrofą w Czarnobylu umrze kolejne 100 tysięcy.

Zniszczony reaktor elektrowni w Czarnobylu niezwłocznie zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe reaktory kolejno wyłączano - ostatni w 2000 roku. Ze skażonych terenów przesiedlono ponad 300 tysięcy osób. Nadal jest zamknięta dla ludzi 30-kilometrowa strefa wokół elektrowni.

Obecnie w okolicach elektrowni promieniowanie nadal przekracza dopuszczalną normę, jednak nie jest groźne dla człowieka. Mimo to, specjaliści ostrzegają, że w zniszczonym reaktorze jest nadal około 200 ton paliwa jądrowego, a kryjący go sarkofag nie jest szczelny.

Interfax/dokumentacja/to/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.