Facebook Google+ Twitter

22 września - europejski dzień bez samochodu

Dzisiaj, 22 września, obchodzony jest europejski dzień bez samochodu. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na negatywne skutki używania samochodu oraz przekonanie o alternatywnych środkach transportu.

Plakat promujący europejski dzień bez samochodu / Fot. http://www.mos.gov.pl/g2/big/2010_09/9766b7124bfde03ea2335f5f58ccd472.jpgIdea przedsięwzięcia powstała już 1998 r. we Francji. W 2000 r. Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła pomysł. W Polsce dzień bez samochodu obchodzi się od 2002 r. Patronem jest Ministerstwo Środowiska.

Międzynarodowa kampania ma charakter proekologiczny. Zadaniem akcji jest zwrócenie uwagi na niekorzystne dla środowiska skutki używania samochodów. Auto jest najbardziej trujący i najmniej ekologicznym (w przeliczeniu na liczbę przewożonych osób) środkiem transportu. Szacuje się, że na całym świecie jest ponad 800 mln samochodów, a tylko niewielki odsetek jest nieszkodliwy dla środowiska. Aktywiście chcą także zwrócić uwagę na alternatywne środki transportu, jak komunikacja miejska, pociąg czy rower.

Właśnie dzisiaj centra dużych europejskich miast zamykają ulice dla ruchu samochodowego w celu zachęcenia kierowców do wyboru innych środków transportu. W Polsce aż tak drastycznych sytuacji kierowcy nie muszą się obawiać. Będą mogli za to skorzystać komunikacji miejskiej, która w wielu miastach będzie dzisiaj bezpłatna (m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Opolu, Krakowie, Szczecinie, Puławach, Lublinie).

Akcja ma także charakter społeczny, mający zwiększyć świadomość społeczną w kwestii proekologicznego sposobu codziennego życia. W 113 polskich miastach będą happeningi, na których będzie można dowiedzieć się m.in. jakie są korzyści podróżowania w inny sposób, niż samochodem, przekonać się, ile wytwarzamy dwutlenku węgla używając samochodu, a ile jeżdżąc autobusem lub pociągiem. W Warszawie będzie można wsiąść do symulatora dachowania i przekonać się na czym polega ekojazda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.