Facebook Google+ Twitter

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca!

23 czerwca celebrujemy święto ojców. Pamiętacie o tym? To dobra okazja, by docenić wszystkich zabieganych tatusiów. W Polsce święto to nie jest tak popularne jak Dzień Matki, ale może z czasem się to zmieni.

Sonda

Pamiętasz o Dniu Ojca?

 / Fot. Onkelbo, GNU1,2, CC3.0Święto narodziło się w USA, gdzie 19 czerwca 1910 w miejscowości Spokane, mieszkańcy po raz pierwszy obchodzili Dzień Ojca. Za "ojca" tej uroczystości uznaje się Sonorę Louise Smart Dodd. Kobieta chciała oddać hołd swojemu tacie, który w jej oczach był bardzo dzielnym człowiekiem (wychował samodzielnie sześcioro dzieci, po tym jak zmarła jego żona).

Oficjalnie święto zostało zaakceptowane przez Prezydenta USA, Calvina Coolidge'a w 1924 roku. Od 1966 roku uroczystości w Stanach Zjednoczonych obchodzone są w każdą trzecią niedzielę czerwca. W innych krajach święto obchodzone jest w identycznym terminie jak w USA, ale są też kraje, w których ojcowie świętują innego dnia; np. Austria - w drugą niedzielę czerwca, a Litwa w pierwszą niedzielę czerwca. W Polsce Dzień Ojca obchodzimy od 1965 roku.

Tu przeczytasz więcej o historii Dnia Ojca

Niestety uroczystość ta, wciąż cieszy się w naszym kraju mniejszą popularnością niż Święto Matki. Macie jakieś pomysły jak to zmienić? Zapraszamy do podawania swoich propozycji w komentarzach.

Zobacz jak świętowano Dzień Ojca w stolicy w ubiegłym roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ilu jest zapomnianych ojców ? Praca, praca, praca, a na starość eksmisja za płot. Takich jest wiele przypadków jak np. w Krakowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, dokładnie o tym samym pomyślałam.
Mój tata nie żyje od jedenastu lat. Do tej pory nie pogodziłam się z jego nagłym odejściem. Byłam z nim bardzo związana...

We Francji z okazji Dnia Ojca dużo się mówi o prawach Ojca. Często ojcowie są dyskryminowani przez sądy rodzinne w przyznawaniu opieki nad dzieckiem, czy w prawach do widywania dziecka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem. Kiedyś pisaliśmy tu teksty , wspomnienia z okazji dnia matki.
Może napisalibyśmy tekst Na dzień Ojca.
Przegapiłam te datę, bo Moj TATA nie żyje już ćwierć wieku, ale jest w moim sercu obecny cały czas. Dziwnym trafem akurat dziś, szukając czegoś, wpadły mi w ręce listy Taty do mnie.
Mam pudełko , a w nim przechowuję każdą pocztówkę, list, karteluszkę , którą napisał do mnie Ojciec. Nie mogę czytać tych najstarszych, mających blisko pół wieku, gdyż łzy jak grochy lecą po moim policzku, a oczy okropnie pieką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.