Facebook Google+ Twitter

23 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki nadal potrzebny?

Mimo rosnących cen i coraz większej popularności jaką cieszą się ebooki, nadal pamiętamy o tradycyjnych książkach. Dlaczego? Chyba dlatego, że takie książki nigdy nas nie zawiodą.

Książka tradycyjna - drukowana bądź jak niegdyś - przepisywana liczy sobie już bez mała 2500 lat i pomimo, że jej forma praktycznie się nie zmieniła, niepewność jej istnienia w obecnych czasach zależy tylko od nas - Czytelników.
Umberto Eco powiedział kiedyś, że ten kto czyta książki, żyje podwójnie. Czytanie, o jakim mowa, w przypadku tradycyjnych książek, to nie tylko sama czynność, to przebywanie także z medium - papierem, zapachem farby drukarskiej, wzbogacającymi przekaz tekstowy obrazami.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej, co w czasach powszechnej, taniej i szybkiej możliwości powielania niemal wszystkiego, staje się ważną prawnie kwestią.
Warto pamiętać jednak o tym, że data 23 kwietnia, nie jest związana tylko z marketingowym działaniem piewców ochrony dóbr kultury, ale ma swoją ciekawą i jakże ważną historię. Pomysł obchodzenia tego dnia święta książek narodził się w 1926 roku w Katalonii, w związku z obchodzonym hucznie w dniu 23 kwietnia świętem narodowym, związanym z upamiętnieniem patrona Katalonii świętego Jerzego. Wedle zwyczaju w tym dniu mężczyźni wręczali kobietom czerwone róże, mające symbolizować krew smoka zabitego przez świętego Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek...

23 kwietnia to również ważna data w samej historii literatury. W tym dniu zmarli najwybitniejsi pisarze i poeci: w 1616 Miquel de Cervantes i Wiliam Shakesperae, ale też w tym dniu urodził się Vladimir Nabokov. Dziś jest to przede wszystkim dobry moment nie tylko na przypomnienie sobie o istnieniu tego najważniejszego dla naszej kultury symbolu wiedzy i nauki, lecz również na zakup planowanych wcześniej nowości wydawniczych, bowiem w tych dniach, co roku wiele księgarń ustanawia promocje i rabaty na zakup nowych książek. Z racji tego, że 23 kwietnia wypada w tym roku w sobotę, Organizacje Wydawnicze i Księgarskie, przesunęły wszelkie działania związane z promocją i propagowaniem Światowego Dnia Książki na 27 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

DS
  • DS
  • 23.04.2011 00:13

A gdzie tak jest napisane? ebook w tym sensie to dokument elektroniczny, a pod słowem książka kryje sie tradycyjne znaczenie tego slowa - czyli przedmiot materialny, chyba o to chodzi. pozdrawiam i Wesołych Świą życze :) DS

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy ebooki to nie ksiazki ? Protestuje .

Komentarz został ukrytyrozwiń

3/4 mojej biblioteczki to książki otrzymane w spadku, kupione w prlu, dziś nawet na połowe z nich nie bylo by mnie stac ...na szczęście są ebooki, ale tych np. nie zabiorę w podróż... pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kupując książkę - wydawca musi się liczyć z faktem (a czytelnik z ceną) że ich treść może znaleźć w internecie w o wiele bogatszej formie! Zamówiłem polską książkę i kupiłem ją w sklepie. Ale w domu bardzo rozczarowałem się... w czasach P.R.L.-u uwielbiałem kupować i czytać książki! "Nowe treści" (polityczne, religijne) w które nowe polskie wydawnictwa obfitują- zupełnie nie przemawiają do mnie; inny język, inne zainteresowania, inne czasy!
Z drugiej jednak strony...uwielbiam po dziś dzień..."farbę drukarską, zapach, fluid nowej książki"...UWIELBIAM to co kocham w internecie - znaleźć znów w postaci nowej książki! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.