Facebook Google+ Twitter

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest na całym świecie od roku 1995. Organizatorem Dnia jest UNESCO, a cel jest prosty. Dzień Książki ma promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.

Instalacja z książek w 2001 r. przygotowana z okazji Światowego Dnia Książki / Fot. Lapikas, Domena Publiczna, wikipedia.esDzień, w którym obchodzone jest święto książki nie jest datą przypadkową. 23 kwietnia 1616 roku zmarli: Miguel de Cervantes, Inca Garcilaso de la Vega oraz William Szekspir. W tym samym dniu, choć w innych latach urodzili się: Maurice Druon i Halldór Laxness, a zmarli: Josep Pla i Manuel Mejia Vallejo.

Światowy Dzień Książki tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii nie jest obchodzony 23 kwietnia. Na Wyspach obchodzi się go w pierwszy czwartek marca, tak aby święto wypadało w trakcie trwania letniego semestru szkolnego.

A skąd się wzięło to święto? Pomysł zrodził się już w roku 1926 w Katalonii. Pomysłodawcą był Vicente Clavel Andrés, wydawca z Walencji. Na początku Dzień Książki planowano związać z dniem 7 października, który jest prawdopodobną datą urodzin Cervantesa. Jednak ze względu na brak stu procentowej pewności, co do dnia narodzin pisarza, wybrano datę jego śmierci, a więc 23 kwietnia. Dzień ten w Hiszpanii jest oficjalnym świętem już od 1930 roku.

Czytaj też: Światowy Dzień Książki 2011 - rabaty, promocje, konkursy...

Katalończycy bardzo hucznie obchodzą dzień 23 kwietnia. Jest to dzień ich patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w dzień ten w Katalonii mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać podarunki wręczając mężczyznom książki.

W naszym kraju z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich często możemy znaleźć atrakcyjne promocje w wielu księgarniach, takie jak 30 proc. zniżki czy 3 książki w cenie 1. W związku z tym, że Święto Książki przypada dzień przed Wielkanocą, w niektórych księgarniach obchodzone będzie 27 kwietnia.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tomasz
  • Tomasz
  • 23.04.2011 17:12

"...ma promować [...] ochronę własności intelektualnej..." hahahaha :D
To niech ktoś NAS ochroni przed mafią fonograficzną

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.