Facebook Google+ Twitter

23 kwietnia - święto książek

Od kilkunastu lat 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki, organizowany przez UNESCO. W Katalonii jest nawet świętem narodowym. W Polsce zaś, przynajmniej w tym roku, pozostaje przyćmiony dyskusją na temat kanonu lektur szkolnych.

Rzeźba stworzona z książek w hali głównej dworca w Zurychu w Światowym Dniu Książki / Fot. PAP EPA EDDY RISCH- Światowy Dzień Książki? Yyy... szczerze mówiąc nie mam pojęcia – przyznaje Sylwia z Koszalina. Fakt faktem, że nawet zapaleni czytelnicy literatury popularnej nie wiedzą w ogóle o jego istnieniu. Ale można znaleźć też osoby, które kojarzą tę datę. – Coś mi się obiło o uszy – mówi 18-letnia Asia, prywatnie miłośniczka powieści J.K. Rowling. – To chyba 23 kwietnia, prawda?

W istocie, 23 kwietnia. Coroczne święto książek jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytania. Warto wspomnieć, że dotyczy również kwestii prawnych, a jego pełna nazwa brzmi: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Książki i róże


Oficjalnie jest organizowany od 1995 r., ale idea sięga dwudziestolecia międzywojennego. W Katalonii postanowiono w 1923 r. uczcić rocznicę śmierci Miguela de Cervantesa (autora m.in. opowieści o Don Kichocie), który zmarł właśnie 23 kwietnia. Obchody połączono z uroczystościami z okazji dnia św. Jerzego, patrona regionu. Od tego czasu w Barcelonie i okolicach panuje zwyczaj, że 23 kwietnia mężczyźni dają kobietom kwiaty (najczęściej róże), a kobiety w zamian ofiarowują im książki.

W 1995 r. UNESCO postanowiło organizować coroczne święto książek, a na datę wybrało właśnie 23 kwietnia – między innymi pod wpływem katalońskich korzeni całej idei. Dodatkowo na ten dzień przypada też rocznica śmierci Williama Szekspira.

Co kraj, to obyczaj


W Hiszpanii święto książki jest obchodzone z dużym rozmachem. Organizuje się dwudniowy maraton czytania „Don Kichota”, przyznawana jest również nagroda im. Miguela de Cervantesa. Otrzymują ją, z rąk króla, najbardziej zasłużeni hiszpańskojęzyczni pisarze. Ponadto księgarnie do każdej sprzedanej w tym dniu książki dołączają różę, nawiązując do katalońskiej tradycji. Zwyczaj ten przeniósł się również do Francji.

Na jeszcze inny pomysł wpadli Brytyjczycy: od kilkunastu lat udostępniają 23 kwietnia specjalne wydania znanych dzieł literackich za symboliczną cenę 1 funta. W tym roku można będzie w ten sposób nabyć m.in. przygody Misia Paddingtona oraz dziecięcą serię „Gdzie jest Wally?”

 / Fot. Gazeta Krakowska
A w Polsce? Księgarze w większych miastach przygotowują różne imprezy i atrakcje. Poznańska księgarnia „Z Bajki” planuje spotkania z pisarzami, którzy będą podpisywać książki. Z kolei w Warszawie odbędzie się specjalna gala, podczas której zostaną wręczone m.in. nagrody dla bibliotekarzy, a także dla studentów wyróżnionych w różnych konkursach literackich.

Nie da się jednak ukryć, że o wiele więcej niż o Dniu Książki mówi się ostatnio o kontrowersyjnym kanonie lektur, zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zamiast więc promować czytanie ogólnie, spędzamy czas na zastanawianiu się, kto ważniejszy: Sienkiewicz, Gombrowicz, a może Tolkien? Kto we fragmentach, kto w całości, a kto wcale nie? Z pewnością nie sprzyja to dobrej atmosferze wokół święta książek.

Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku dyskusja: co czytać? nie przyćmi rozmowy o tym, że czytać należy w ogóle. Tym ważniejszej, że ponad połowa Polaków w ogóle nie sięga po książki. To wyzwanie dla promotorów Światowego Dnia Książki, których przecież i w naszym kraju nie brakuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

wiele tytułów książek na http://prasa-ksiazki.nexto.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta, bardzo się cieszę, Wszystkiego Najlepszego! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne święto. Mogłoby być jednak bardziej rozpowszechnione. M.in. właśnie przez takie artykuły. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że wielbicieli książek i osób dobrze poinformowanych o dzisiejszym święcie nie musiałeś szukać daleko. ; )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bonar, ja też mam dziś urodziny. Nie ma lepszego dnia :) Już dostałam dwie książki :) Wszystkiego najlepszego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie mogę! Wszystkiego najlepszego dziewczyny i chłopaki. Dzisiaj świętuję urodziny co prawda nie swoje, ale mojej step sister i w prezencie dostanie ode mnie między innymi książkę :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za przypomnienie o tym ogółowi. Ja akurat tą datę dobrze pamiętam bo to mój dzień urodzin i bardzo się cieszę, że przypada akurat w dniu poświęconym książkom :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam książki, uwielbiam to święto - to mój ulubiony dzień w roku! Wiedziałam, kiedy się urodzić:)

Pozdrawiam wszystkich pożeraczy książek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.