Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4237 miejsce

23 lata bez barda

3 maja 2008 roku minęła 23. rocznica śmierci Wojciecha Belona - poety, pieśniarza, barda, twórcy i lidera "Wolnej Grupy Bukowina".

Portret Wojtka Belona na tablicy informacyjnej Świętokrzyskiego Szlaku Literackiego. / Fot. Krzysztof KrzakWojciech Jerzy Belonurodził się co prawda w Kwidzynie, ale mieszkał i wychowywał się w Busku - Zdroju. Tu chodził do szkoły ( Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, w którym ujawnił swój talent kompozytorski i poetycki), tu do dzisiaj mieszka jego rodzina. Szerszej publiczności dał się poznać w 1971 roku, gdy na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie zdobył - wraz z założoną przez siebie "Wolną Grupą Bukowina" - jedną z głównych nagród. Zostali też laureatami I nagrody Festiwalu Piosenki i Pisenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974 roku.

Odtąd Wojtek Belon i "Wolna Grupa Bukowina" stali się najpopularniejszymi wykonawcami piosenki poetycko - turystycznej. Grób Wojciecha Belona w Busku - Zdroju (3 maja 2008 r.) / Fot. Krzysztof KrzakTakie utwory, jak "Majster Bieda", " Pieśń łagodnych", "Nuta z Ponidzia", "Rzeka", "Ballada o Cześku Piekarzu", "Sielanka o domu" śpiewały i śpiewają kolejne pokolenia młodych ludzi, nierzadko nie wiedząc, kto jest ich autorem, nie przypuszczając być może nawet, iż stworzył je bard z Buska - Zdroju, który przeżył zaledwie 33 lata.

Rodzinne miasto Wojciecha Belona pamięta o swoim ziomku - imię pieśniarza nosi Buskie Samorządowe Centrum Kultury, które pod koniec maja organizuje Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona " Niechaj zabrzmi Bukowina".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.11.2010 13:08

Dobrze, że pamiętają.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę późno trafiłem ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.