Facebook Google+ Twitter

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Nie daj się chorobie!

23 lutego, obchodziliśmy po raz szósty Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja, by przybliżyć tę, na pozór niegroźną, chorobę.

Autor: Justyna Desko, pozwolenie na publikacje otrzymane od autora. / Fot. Justyna DeskoPomimo powszechnej opinii, która jednak na szczęście już ewoluuje, depresja to choroba, która corocznie zbiera ogromne żniwa. W ciągu ostatnich lat to schorzenie uplasowało się na czwartym miejscu wśród głównych zaburzeń cywilizacyjnych w Europie (według WHO).

Bywa, że depresja jest mylnie postrzegana jako sezonowe obniżenie nastroju, które można wyleczyć ogólnodostępnymi środkami farmakologicznymi.

Depresja jednak ma czarniejsze oblicze.

Jednym z głównych problemów związanych z tym zaburzeniem, jest fakt, że zaczyna ono dotykać osoby coraz młodsze. Pierwsze, często lekceważone, objawy można już zauważyć wśród młodzieży szkolnej. Z pozoru niegroźne symptomy mogą być wyraźnym sygnałem, że czas zacząć walkę z atakującym z ukrycia wrogiem. Psychiatrzy i psychologowie jeszcze w 2008 roku mówili w przypadku Pomorza o tak zwanym efekcie Wertera (który swoje lata świetności przeżywał zaraz po publikacji książki Johann Goethe). Fala samobójstw stała się alarmem do debaty na temat sposobów profilaktyki i zwalczania choroby.

Do głównych objawów tej strasznej dysfunkcji należą przede wszystkim: obniżony nastrój, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia snu, apetytu, spadek masy ciała czy stopniowo pojawiające się myśli samobójcze. Wydawać by się mogło, że takie objawy dotykają od czasu do czasu każdego z nas. Jednak utrzymujące się przez kilkanaście dni lub tygodni powinny dać do myślenia.

Internet a depresja

Co do przyczyn powstawania depresji nawet naukowcy nie są do końca zgodni. Istnieje pogląd, że może ona być uwarunkowana genetycznie. Psychoanalitycy, tacy jak sławny Zygmunt Freud, uważali, że depresja jest skutkiem nierozwiązanych problemów z przeszłości. Teoria neurobiologiczna zwala zaś winę na zaburzenia hormonalne (głównie noradrenaliny czy serotoniny).

Czytaj też: Mam depresję! Rozmowa z Krzysztofem

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

http://www.youtube.com/watch?v=-0DEoSzuQRc
polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja od 6 lat jestem pod opieką psycholog i psychiatry .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Phoenix
  • Phoenix
  • 22.02.2011 01:10

Próbuję ją pokonać, ale z każdym dniem, z każdą wizytą na terapii mam coraz mniej nadziei, że kiedyś wyjdę z tej mgły (http://mgly.blog.onet.pl/)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Często sami lekarze nie rozpoznają choroby w porę, chociaż sam pacjent szczegółowo opowie o swoich objawach. Ważne jest nasze otoczenie, bo leki i psychiatrzy nie wiele pomogą , jeśli nie będzie wsparcia od najbliższych. A oni potrafią dołowąć i to najbardziej. Może warto było by się zastanowić nad swoim postępowaniem wobec innych. Prawda jest smutna. Nie wiemy jak czyje się osoba , na którą są kierowane ataki. A powiedzenie walcz, nie daj się to tylko puste słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem, jak można walczyć z depresją? W większości przypadków depresję można zaleczyć, ale walczyć z nią?

Komentarz został ukrytyrozwiń
...
  • ...
  • 19.02.2011 16:26

Najgorzej jest, kiedy chory na depresje udaje, że jest z nim w porządku. Skrywa w sobie chorobę, na co dzień chodząc z głową do góry i sztucznym uśmiechem, a choroba wykańcza go od wewnątrz. Sam przechodzę przez to.. niby normalny chłopak, który nie dałby po sobie poznać, że coś jest nie tak. Nie chce leczyć, choć widzę objawy schizofrenii. Ucieczka w nałogi również nie jest rozwiązaniem. Czekam... może kiedyś minie, może w końcu da mi spokój i mnie wykończy.

Pozdrawiam, z nieszczerym uśmiechem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do poczytania link

Komentarz został ukrytyrozwiń
VLC
  • VLC
  • 18.02.2011 22:28

przerażająca choroba,której nikomu nie życzę.współczuję każdej osobie dotkniętej bezpośrednio i pośrednio tym zjawiskiem.walczmy z depresją :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.