Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3117 miejsce

23. Wiosna Filmów na Pradze

Wiosna Filmów to "festiwal festiwali", lub przegląd "filmów środka" - są to w większej części europejskie produkcje odnoszące sukcesy na światowych festiwalach i wchodzące do światowych kin. Od niedzieli startuje w Kinie Praha.

W tym roku program festiwalu uległ korekcie, ale nie tak znaczącej jak bywało w latach poprzednich, gdy przenoszono go z miasta do miasta i z kina do kina lub gdy zmieniano nazwę. Bilety podrożały do 10 zł., ale wciąż jest to taniej niż w najtańszym warszawskim kinie (według mojej orientacji 14 zł. Kino.Lab). Wciąż więcej niż połowa filmów nie miała premiery w kraju, należy się też liczyć z tym, że ćwierci z tych filmów poza tym festiwalem już się w kinach nie zobaczy.

Trzy ważne filmy, których przegapić nie należy:

1. Złoty Niedźwiedź z Berlina 2017 - węgierska "Dusza i ciało".
2. Oscar za film nieanglojęzyczny 2016 - irański "Klient".
3. Nagroda Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego, szwajcarska animacja "Nazywam się Cukinia".

Wszystkich filmów łącznie, będzie ponad siedemdziesiąt, co znaczy, że nawet najwytrawniejszy kinoman nie zdąży obejrzeć całości. Przy indywidualnym wyborze można zasugerować się spotkaniami z publicznością filmowych artystów: - będą to m.in.: Karolina Gruszka (tytułowa "Maria Skłodowska-Curie"), Krzysztof Bagiński i Michał Huszcza (bohaterowie "Wszystkich nieprzespanych nocy"), Jan P. Matuszyński (reżyser "Ostatniej rodziny"), czy Anna Zamecka i Agnieszka Glińska (reżyserka i montażystka "Komunii").

W czasie Wiosny Filmów odbędzie się też panel Strefa Scenarzysty poświęcony "Utraconej czci Katarzyny Blum". Adaptacja powieści laureata literackiej Nagrody Nobla, Heinricha Bölla odnosi się do historii ruchu Baader-Meinhoff zwanego RAF-em (po polsku tłumaczonego jako Frakcja Armii Czerwonej), a także roli prasy (w tamtym przypadku koncernu Axel Springer) w zaostrzaniu konfliktu społeczeństwa. Film duetu Margarethe von Trotty i późniejszego zdobywcy Oscara, Volkera Schlöndorffa, wiernie oddaje założenia oryginału - pokazuje szerszą sprawę z perspektywy jednostkowej. Tytułowa Katarzyna Blum (Angela Wiknler) romansuje z rewolucjonistą (z nienazwanej grupy), a wścibski dziennikarz dla rozgłosu i skandalu postanawia ją za to zniszczyć w swojej gazecie (również nienazwanej). Coraz większa ingerencja w jej życie prywatne prowadzi do stopniowania napięcia w filmie - w rezultacie film, pomimo czterdziestu lat - może być traktowany jako wzór kina psychologicznego z suspensem - taki też zapewne będzie model warsztatów prowadzonych przez Fundację Heinricha Bölla. W debacie po filmie udział biorą: Magdalena Chrzczonowicz (sekretarz redakcji OKO.press), Joanna Grabarczyk (kampnia HejtStop), Jan Świerszcz (Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Kampania Przeciw Homofobii), Roman Kurkiewicz (Collegium Civitas). Pokaz w czwartek o 18:00.

Poza wydarzeniami specjalnymi, pokazami przedpremierowymi i spotkaniami Wiosna Filmów to też dobra okazja do nadrobienia zaległości filmowych, na festiwalu będzie można obejrzeć m.in. "Patersona", "Pokot", "Powidoki" i "Toniego Erdmanna", a także oscarowe "Moonlight" i Złotą Palmnę z Cannes - "Ja, Daniel Blake".

Jako film otwarcia w najbliższą niedzielę o 20:00 wyświetlony zostanie "Frantz", festiwal potrwa do niedzieli 9.04.2017.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.