Facebook Google+ Twitter

23. WMFF - Jak smakuje "Wino Truskawkowe" i "Meduzy"?

Współautorzy: Kuba Kubajewski

23. WMFF przekroczył już półmetek i nie traci na swojej atrakcyjności. W środę można było obejrzeć dwa intrygujące filmy - „Meduza” Etgara Kereta (współudział małżonki Shiry Geffen) i "Wino Truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego.

Edgar Keret - reżyser filmu "Meduzy" / Fot. Adam Kuryłopo projekcji filmu "Wino truskawkowe" / Fot. Kuba KubajewskiPierwszy film to produkcja izraelska. Film został nakręcony przez jednego z najsławniejszych żydowskich...pisarzy (autor m.in. „8% z Niczego” - przyp. red.). Jego dzieło można określić jako bardzo osobistą, filmową powieść. W filmie śledzimy równoległe historie zagubionych, nierozumianych przez otocznie osób: młodego małżeństwa przeżywającego kryzys tuż po ślubie, aktorki i jej chorej matki, którą opiekuje się Filipinka, kelnerki szukającej rodzinnego szczęścia. Samotność, brak kontaktu, to główny temat filmu. Reżyser używa typowo literackich zabiegów, by zilustrować temat – ledwie zauważalnych szczegółów i niedopowiedzeń. Jak zauważył z widzów na spotkaniu po projekcji – czy nie było ich za dużo?

Andrzej Laudyn i Dariusz Jabłoński / Fot. Kuba Kubajewskipoczątek degustacji / Fot. Adam Kuryło„Wino truskawkowe” jest także filmem pokazującym, jakim cierpieniem jest samotność. Młody policjant (Jiři Macháček) decyduje się na pracę jak najdalej od stolicy – chce zapomnieć o tragedii rodzinnej, która go spotkała – trafia do zacofanej, popegeerowskiej wsi, gdzie wyznacznikiem czasu jest ilość płynu w butelce z napisem „Wino truskawkowe”. Andrzej powoli przystosowuje się do nowego miejsca, poznaje mieszkańców – pozornie zwykłych pijaczków – którzy jednak mają jakże odmienne osobowości i swoje, magiczne historie. Zakochuje się w pięknej Lubicy (Zuzanna Fialová), obiekcie pożądania niemal wszystkich mężczyzn we wsi. Niestety, zbrodnia zmienia nagle życie mieszkańców. Polsko-czesko-słowacki film, nad którym prace trwały 10 lat, jest ekranizacją książki Andrzeja Stasiuka „Opowieści galicyjskie”, który jest współautorem scenariusza. Pięknie sfotografowany film z zabawnymi dialogami.

W kinie pojawił się reżyser, główni aktorzy (Jiři Macháček, Zuzanna Fialová, Marian Dziędziel, Jerzy Radziwiłowicz) i producenci. Zaplanowano degustację tytułowego truskawkowego wina - prosto z butelki osobiście otworzonej przez dyrektora festiwalu Andrzeja Laudyna.

źródło: www.wff.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.