Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11900 miejsce

250 milionów lat temu Ziemią władały świnie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-18 09:15

Najpierw był perm, a zaraz po nim przyszedł trias. Naukowcy odkryli jednak intrygujący przerywnik między tymi dwoma okresami, w czasie którego ziemią rządziły istoty podobne do dzisiejszych... świń.

Świńskie ryje i małe kły ułatwiały grzebanie w ziemi stworzeniom, z których później wyewoluowały ssaki, w tym człowiek. / Fot. Dmitry BogdanovZwierzęta te, znane jako lystrozaury, jako jedne z niewielu przeżyły najgwałtowniejsze masowe wymieranie w dziejach naszej planety. 251 mln lat temu 95 proc. wszystkich gatunków wyginęło z powodu erupcji wulkanów. Z powierzchni Ziemi zniknęły wszystkie duże drapieżniki.

Od tamtej pory przez ponad milion lat lystrozaury miały całą planetę niemal wyłącznie dla siebie. - Sądzimy, że były ich miliardy - mówi Paul Wignall, paleobiolog z Uniwersytetu w Leeds. - Ich kopalne szczątki są wszędzie.

Lystrozaury ewoluowały pod koniec permu, około 260 mln lat temu, na długo przed pojawieniem się ssaków, gadów i dinozaurów. Należały do grupy zwanej cynodontami. Wielkością i posturą przypominały dzisiejsze świnie. Miały ryj oraz niewielkie kły, którymi grzebały w roślinności.

Powstały w czasie, kiedy zarówno w wodzie, jak i na lądzie kwitło życie, a nowe gatunki ewoluowały, zapełniając wszelkie możliwe nisze. Wczesne lystrozaury - pokraczne stworzenia o niezgrabnych głowach - mogły być łatwym kąskiem dla drapieżników. Dlatego też przystosowały się do życia pod ziemią. Ich skamieniałości świadczą o tym, że kopały nory. To z kolei oznacza, że mogły prowadzić nocny tryb życia i zapadać w sen zimowy.

W tamtym okresie wszystkie kontynenty były połączone w jeden olbrzymi ląd (Pangea). Jak można wnioskować na podstawie zapisów geologicznych, świat był wówczas znacznie cieplejszy. Leżącą w okolicach bieguna południowego Australię pokrywały lasy.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Gram nadal i muszę przyznać, że jest coraz lepiej - kontrolowanie ewolucji to jedno, ale poznawanie galaktyki... mhm marze sobie - i szkoda, że zapewne poza grą nie zobacze nigdy kosmosu "na żywo"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tez grałem chwile w ta gre. Sciągnąłem sobie nawet Fabrykę Stworów jest to jest to co myśle, Bardzo fajna gra niezła grafika no i to ze mozemy pobawic sie w Boga, super, czekałem na taka gre !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gram teraz w gierkę, w której samemu kontroluje się ewolucję :) Wow to niesamowite jak kiedyś musiała wyglądać Ziemia, a w grze stworzony przeze mnie rozwój planety jest już zupełnie "kosmiczny" :) To wszystko jest ogólnie NIESAMOWITE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto by pomyślał, że od 250 lat nic się nie zmieniło. Wszak w dalszym ciągu światem rządzą "świnie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.