Facebook Google+ Twitter

25 kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Malarię

25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Malarię. Liczbę nowych zachorowań na zimnicę szacuje się na 300-500 milionów rocznie, a liczbę zgonów na 1,5-2,7 milionów każdego roku. Co 30 sekund umiera afrykańskie dziecko...

 / Fot. http://www.pck.pl/news,236.htmlMalarię (zimnicę) wywołują 4 gatunki z rodzaju Plasmodium – zarodźców zimnicy. Choroba ta występuje w całej strefie klimatu gorącego i tropikalnego, a największe ryzyko infekcji tym pierwotniakiem istnieje u osób odwiedzających rejony Afryki Subsaharyjskiej.

Rezerwuarem zarodźców są ludzie, a choroba przenoszona jest przez komary, które z kolei ulegają zarażeniu ssąc krew chorego. Objawy kliniczne choroby i jej ciężkość zależą od stopnia inwazji erytrocytów. „Zainfekowany” erytrocyt ulega rozpadowi, uwalniając przy tym pierwotniaka gotowego do dalszej infekcji. Cykl taki powtarza się co ok. 48 godz. Dodatkowo pasożyty uwalniają białka powodujące adhezję (przyczepienie się) erytrocytów do ściany naczyń, zmniejszenie przepływu krwi, niedokrwienie i niedotlenienie narządów – może to skutkować zgonem chorego.

Najbardziej typowym objawem zimnicy jest gorączka. Szybko narasta, jest wysoka – może sięgnąć ponad 40 stopni C, powoduje silne dreszcze, chory jest niespokojny i pobudzony. Po kilku godzinach gorączka się zmniejsza lub ustępuje (może wywołać gorączkę ciągłą lub nieregularną), chory obficie się poci i zasypia. Epizody gorączki powtarzają się co ok. 48 godz. Jest to spowodowane uwalnianiem się pierwotniaków z erytrocytów.

Do objawów towarzyszących należą: biegunka, ból głowy i mięśni, niezbyt nasilona żółtaczka.

 / Fot. James Gathany, domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Anopheles_albimanus_mosquito.jpg&filetimestamp=20081102052855Podczas leczenia stosuje się najczęściej chlorochinę, meflochinę, chininę oraz doksycyklinę. Leczenie w Polsce przeprowadza się w specjalistycznych klinikach medycyny tropikalnej (Gdańsk, Poznań, Warszawa).

Jak zapobiegać?

Warto wdrożyć wszelakie metody ochrony przed komarami oraz przyjmować leki przeciwzimnicze przez 1 – 2 tygodni przed wyjazdem, w czasie całego pobytu na terenach zagrożonych malarią oraz przez 1 – 4 tygodni po powrocie. Dobór leku i dawkowanie powinien ustalić lekarz specjalista w poradni chorób tropikalnych.

Malaria jest chorobą uderzającą głównie w mieszkańców endemicznych rejonów Afryki. Kampania na rzecz walki z tą chorobą ma na celu zasygnalizowanie wciąż istniejącego problemu wdrażania profilaktyki, ogromnej śmiertelności w krajach Trzeciego Świata spowodowane brakiem środków finansowych oraz niedostatkiem personelu medycznego. Jest także źródłem istotnych informacji dla globtroterów.

Więcej informacje odnośnie kampanii, lekarzy specjalistów, profilaktyki znajdą Państwo na stronach poświęconych tej tematyce.STOP MALARII, MALARIA

Z okazji Światowego Dnia Chorych na Malarię warto przypomnieć wspaniałą polską podróżniczkę Kingę Choszcz, której podróż marzeń przerwała właśnie malaria...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.