Facebook Google+ Twitter

25 lat warszawskiego metra

Prace nad pierwszą linią metra trwały 25 lat. Oficjalnie podziemna kolej zostanie w całości oddana do użytku w sobotę - 25 października 2008 roku.

Stacja Wierzbno / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Warsaw_Station_3.jpgDziałania związane z powstaniem metra rozpoczęły się ponad 80 lat temu. Pomimo wielu starań kolejne próby napotykały na coraz to nowe przeszkody.

Pierwsze plany dotyczące powstania metra sięgają lat 20. poprzedniego stulecia. W 1925 roku władze Warszawy podjęły uchwałę o opracowaniu projektu kolei podziemnej. Choć rozpoczęto wstępne badania, całe przedsięwzięcie zostało wstrzymane z powodu kryzysu gospodarczego lat 30. Następne próby budowy metra przerwała II wojna światowa.

W 1950 roku rozpoczęła się kolejna próba budowy kolei podziemnej. Władze Polski Ludowej podjęły decyzję o budowie metra. Prace nie postępowały jednak tak jak tego oczekiwano. Z powodu zbyt dużych kosztów postanowiono ograniczyć działania w 1953 roku jedynie do budowy odcinka doświadczalnego na Pradze. Plany te definitywnie zawieszono w 1957 roku.

Następna próba miała miejsce w latach 70. Dobra sytuacja gospodarcza zachęciła władze do zrealizowania tej inwestycji. W 1974 roku opracowano założenia techniczno-ekonomiczne dotyczące metra. Jednak i te działania zakończyły się klęską - na inwestycję zabrakło pieniędzy.

Pl. Wilsona / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Warsaw_Metro_Plac_Wilsona_2.jpgW latach 80. przedsięwzięcie zyskało poparcie polityczne. W 1982 roku ówczesne władze zawarły umowę z ZSRR w o pomocy dotyczącej budowy metra. Rok później, 15 kwietnia 1983 roku oficjalnie rozpoczęto budowę podziemnej kolei w stolicy. Już w pierwszych latach okazało się, że z inwestycją wiąże się wiele problemów. W ówczesnej sytuacji gospodarczej brakowało materiałów i sprzętu. W 1986 roku nastąpiła weryfikacja nakładów i przesunięto termin ukończenia budowy. Przyczyną opóźnień były niewystarczające środki przeznaczone na inwestycję. Dodatkowo problem stanowiło nieregularne ich wypłacanie.

Wilanowska / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Warsaw_Metro_Plac_Wilsona_2.jpgPrzyspieszenie inwestycji nastąpiło po transformacji ustrojowej i gospodarczej. Wykonawcy zyskali dostęp do nowych technologii i mieli lepsze warunki do pozyskiwania materiałów. Znowu pojawiły się jednak kłopoty finansowe i w 1990 roku władze Warszawy zdecydowały o ograniczeniu budowy. W 1995 roku oddano do użytku pierwszy odcinek linii metra o długości 11 km od stacji "Kabaty" do stacji "Politechnika". Następny odcinek oddano w 2001 roku i warszawska kolej podziemna sięgała do stacji "Ratusz Arsenał". W 2003 roku wydłużono linię metra do "Dw. Gdańskiego", w 2005 roku do stacji "Pl. Wilsona", w 2006 roku można było dojechać do stacji "Marymont", a w 2008 roku dołączono ostatnie stacje i ostatecznie zakończono budowę.

Metro Pole Mokotowskie / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Warsaw_Metro_Plac_Wilsona_2.jpgBudowa pierwszej linii metra trwała 25 lat i kosztowała ponad 850 mln zł. Warszawska kolej podziemna ma długość 19,6 km.

Zakończenie inwestycji można uznać za symbolicznie doganianie krajów zachodniej Europy, w których metro zostało wybudowane już wiele lat temu. Pierwsze metro na świecie wybudowano już w styczniu 1863 roku w Londynie. Polacy w tym czasie walczyli o niepodległość w powstaniu styczniowym.

Z okazji zakończenia prac nad inwestycją zostanie zorganizowana impreza. Początek zabawy planowany jest na godzinę 17 w najbliższą sobotę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

alez ja lubię stację Pl. Wilsona, zejście po tych schodach w obcasach o mały włos i bym pobiła rekord Guinessa w schodzeniu po schodach, bo się zapatrzyłam w ten cudowny sufit :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak obiecanki-cacanki, przyjdzei nowy rząd który niestey bedzie miał ine priorytety

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry tekst :) druga linie będziemy mieli..... jak sobie ją narysujemy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
czekamy na drugą linie... oby nie kolejne półwiecze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
A jak tam obiecanki- cacanki pani Hani?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.