Facebook Google+ Twitter

25 lat więzienia za niebezpieczną przesyłkę do Baracka Obamy

James Everett Dutschke został uznany za winnego rozsyłania listów z trującą rycyną. Jednym z adresatów był amerykański prezydent. Sąd skazał sprawcę na 25 lat więzienia.

Rycynowa poczta. http://www.liberalamerica.org/tag/james-everett-dutschke/ licencja: CC3.0 / Fot. liberalamerica.orgJames Everett Dutschke (42) został skazany na 25 lat więzienia za rozsyłanie listów zagrażających życiu i zdrowiu. Przesyłki zawierające trującą rycynę otrzymał prezydent Stanów Zjednoczonych oraz inne osoby publiczne. Uznano też, że Dutschke jest winien utrudniania śledztwa.

42-latek ze stanu Mississippi oświadczył był sędziemu, że chce wycofać się z porozumienia jakie zawarł z prokuratorami federalnymi w styczniu. Stwierdził, że prokuratorzy kłamali mówiąc, że przygotował truciznę. Nieprawdą miałoby też być znalezienie DNA skazanego na masce pyłowej i innych przedmiotach będących w jego miejscu zamieszkania w Tupelo, gdzie prowadził szkołę sztuk walki. Dutschke powiedział też, że jest winien jedynie przyrządzania produktu z ziaren rącznika, które zakupił na eBay, co według niego nie mogłoby nikomu zaszkodzić.

Oskarżenie zarzucało wysłanie niebezpiecznych listów do prezydenta Obamy, republikańskiego senatora Rogera Wickera i sędzi stanu Mississippi Sadie Holland. Trujące przesyłki do Obamy i Wickera zostały sprawdzone przed doręczeniem i ich odbiorcy uniknęli zagrożenia. List, który dotarł do Holland nie wyrządził jej krzywdy.

Rycyna jest trucizną silną i bardzo łatwą do wyprodukowania. Można ją uzyskać z nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Jest silnie toksyczna. Spożycie już kilku do kikunastu nasion tej rośliny jest dla człowieka śmiertelne. Jej zalety ceniły sobie tajne służby państw bloku wschodniego. Właśnie rycyny użyli agenci bułgarscy w 1978 roku w Londynie, kiedy zabili swojego rodzimego pisarza i dysydenta Georgija Markowa. Mikropocisk z ładunkiem ok. 0,5 mg rycyny został wstrzelony parasolem specjalnej konstrukcji.

Rycyna jest w kręgu zainteresowań terrorystów. Rozpylenie fabrykatu jest śmiertelnie niebezpieczne. Przesyłki Dutschkego są podobne ze względu na zamierzany skutek. Mają zagrozić poprzez narażenie dróg oddechowych.


źródło: Guardian

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu, czy aby na pewno można zacierać ręce w zaświatach? Ale podoba mi się ta metafora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dobrze pójdzie to nigdy się nie dowiemy, czy prokuratira nie sfałszowała dowodów. Ustawa o Obowiązku Okazywania Patriotyzmu (Patriotic Act) de facto uniemożliwiła korzystanie z wielu praw obywatelskich i podważyła niezawisłość sądów. Senator McCarthy zaciera ręce w zaświatach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.