Facebook Google+ Twitter

25 punktów karnych bez utraty prawa jazdy? Prawodawca zmien ...

Sejm przyjął ustawę o Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz Centralnej Ewidencji Kierowców. Przepisy jeszcze w tym miesiącu mają trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zaczną obowiązywać po roku od ogłoszenia.

Auto - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Voogd075, GNU 1.2, CC 3.0, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:MultivanT5.jpg&filetimestamp=20070409182908Zgodnie z nową ustawą o kierujących pojazdami, od 1 stycznia 2013 r. policjanci i strażnicy miejscy będą mogli przekazywać dane o punktach karnych do Centralnej Ewidencji Kierowców - podaje dziennik.pl. Nie będzie jej już prowadzić policja.

Kierowca będzie miał również możliwość sprawdzania swojego stanu punktów karnych w CEK przez internet, za pośrednictwem platformy ePUAP. Dziś informacje te osoba zainteresowana ma prawo uzyskać od policji. Jednak punkty często trafiają do bazy z opóźnieniem, co powoduje, że kierowcy niejednokrotnie są wprowadzani w błąd.

Auta otrzymają stały numer rejestracyjny na cały okres użytkowania. Od tej pory tablice na samochodach nie będą więc powiązane z miejscem zamieszkania właściciela. Zmiana tablic obejmie jednak wyłącznie tych, którzy przerejestrują samochód po wejściu w życie nowych przepisów. Nie będzie natomiast powszechnego obowiązku wymiany tablic w momencie wejścia w życie ustawy - informuje gazeta.

Rejestrację samochodów i uzyskanie prawa jazdy będzie można dokonać w każdym miejscu w Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania właściciela samochodu. Zgodnie z projektem ustawy każdy, kto zda egzamin, uzyska niezwłocznie prawo jazdy.

Tablice rejestracyjne - sprawdź co oznaczają

Zgodnie z nowym systemem, punkty karne będą naliczane dopiero z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu. Do tej pory - przypomnijmy - punkty te widniały na koncie kierowcy przez rok od dnia popełnienia wykroczenia. Po zmianach zaś informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w Centralnej Ewidencji Kierowców będą usuwane w trzech sytuacjach: z upływem roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia; po uzyskaniu informacji o ukończeniu przez kierowcę kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego; po uzyskaniu informacji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.