Facebook Google+ Twitter

25. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Wydarzenia kulturalne w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-06 10:38

Fundacja im. Heinricha Bölla i Dom Spotkań z Historią zapraszają na cykl wydarzeń kulturalnych i artystycznych związanych z katastrofą w Czarnobylu.

 / Fot. DSH/materiały prasoweOd 9 do 20 maja w domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej będzie prezentowana wystawa fotograficzna "Ulica Entuzjastów". Nazwa projektu nawiązuje jednej z ulic Prypeci - miasta wybudowanego dla pracowników elektrowni czarnobylskiej. Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia opustoszałe miasto w obiektywach dwóch wyjątkowych fotografów: Robert Polidori skupia się na zniszczeniu i rozkładzie, dokumentując miejsca; Andrej Kremenczuk poszukuje ludzi. Prezentujemy tu również wiersze ukraińskiej poetki Liny Kostenko. Część druga przedstawia miasto przed upadkiem – wiarę w siłę postępu w sowieckim kraju nieograniczonych możliwości. W tej części zaprezentowane są historyczne plakaty z początków ery energii atomowej, film dokumentalny o budowie elektrowni w Czarnobylu i miasta Prypeć, materiały dotyczące miasta i kontekstu jego powstawania. Wystawę zamyka seria eko-plakatów: na pytanie o skutki Czarnobyla odpowiedzi próbuje udzielić Oleh Weklenko z Charkowa i jego współpracownicy, prezentujący prace na odbywającym się od 1991 roku Międzynarodowym Triennale Eko-Plakatów.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 maja o godzinei 18 w Domu Spotkań z Historią. Gościem specjalnym będzie ukraiński pisarz Serhij Żadan. Spotkanie poprowadzi Marcin Wojciechowski.

Wydarzenia towarzyszące wystawie

10 maja Debata panelowa Elektrownia atomowa za Twoim płotem – jak rozmawiać o atomie? DSH, godz. 18

14-15 maja Noc Muzeów w DSH. specjalny blok wydarzeń – Czarnobyl: science and fiction

17 maja godz. 18.00-19.30 premiera filmu Czarnobyl Forever oraz spotkanie z reżyserem Alainem de Halleux

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.