Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4674 miejsce

25. rocznica odbudowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Radziejowie

W 2012 roku przypadnie 25. rocznica odbudowy pomnika znakomitego Polaka, Tadeusza Kościuszki przez społeczeństwo Radziejowa. Warto więc przypomnieć garść faktów, zgodnie z zasadą „tyle jesteśmy warci, ile po nas zostanie…”.

Józef Ryszard Pernak / Fot. Karol SzmagalskiRozmawiamy z Józefem Ryszardem Pernakiem na temat odbudowy pomnika Tadeusza Kościuszki w Radziejowie. Myślę, że jest to kolejne przybliżenie spraw w ramach rozmów „Tyle jesteśmy warci, ile po nas zostanie…..!”.

12 marca 2011 roku Józef Ryszard Pernak, nestor Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa, ukończył 87 lat. Zawsze był niespokojnym, ale przy tym znakomitym znawcą Radziejowa i okolicy. Myślę, że warto uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić kilka faktów z jego życia. To wyjątkowa okazja, aby trochę powspominać.

Plac, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. W głębi budynek Urzędu Miasta Radziejowa / Fot. Karol SzmagalskiPrzeglądając z Józefem Ryszardem Pernakiem fotografie radziejowskich pomników, sięgnęliśmy do różnych dokumentów związanych z pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Powodem był zbliżający się jubileusz - w 2012 roku przypadnie 25. rocznica odbudowy monumentu przez społeczeństwo Radziejowa. W tym miejscu dodam, że pomnik Naczelnika wzniesiony w 100. rocznicę jego zgonu (1917) i zburzony przez Niemców w 1940 r. został j odbudowany w 1987 r.

Czytaj też: Szwajcaria. Muzeum Kościuszkowskie w Solurze

Pomnik Tadeusza Kościuszki na radziejowskim rynku w 1938 roku / Fot. archiwum TMKUjawyMyślę, że warto nieco o tym pomniku opowiedzieć. Był rok 1917 i nie było jeszcze niepodległej Polski, o której Polacy śnili i za którą wciąż krew przelewali. Powstanie pomnika Tadeusza Kościuszki był pierwszym zwiastunem odrodzenia Ojczyzny. Pomysłodawcą budowy był ksiądz Mateusz Grabowski, który poddał myśl uczczenia stulecia śmierci Wodza na stulecie śmierci przypadające w 1917 roku pomnika Tadeusz Kościuszki. Budowę sfinansowano były z datków zbieranych podczas kwest i specjalnie organizowanych zabaw. Gotowa rzeźba wiosną 1918 roku została przywieziona do Radziejowa i ustawiona na środku rynku. Ceremonia uroczystego poświęcenia odbyła się 3 maja 1918 roku.

Odbudowa zniszczonego przez Niemców pomnika trwała blisko 5 lat. Uroczystego jego odsłonięcia dokonano 11 października 1987 roku. Przez cały ten okres trud z realizacją odbudowy spoczywał na barkach 30-osobowego komitetu. Najaktywniej w nim działali: Józef Ryszard Pernak, Józef Nowakowski, Ryszard Czachorowski. Sama rekonstrukcja pochłonęła znaczne koszty. Największą ofiarnością wykazała się załoga dawnej Spółdzielni Transportu Wiejskiego i miejscowy Bank Spółdzielczy. Z organizacji trzeba wymienić ZBoWiD. Znaczny był udział Domu Kultury, młodzieży wszystkich szkół miasta, która to prowadziły zbiórkę złomu i metali kolorowych potrzebnych do odlewów. Obok naszych placówek edukacyjnych społeczne konto zasiliły też pieniądze przekazane przez Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Bydgoszczy. Nie do przecenienia była pomoc finansowa MGRN, konserwatora zabytków, samorządu mieszkańców czy rad sołectw: Biskupice, Czołowo, Stary Radziejów.

Medal, jaki też otrzymałem / Fot. Karol SzmagalskiZa duże zaangażowanie, starania i ofiarność najbardziej zasłużeni w dziele odbudowy pomnika wręczono okolicznościowe dyplomy i medale.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 RokuWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przyłączam się do życień dla pana Józefa Ryszarda Pernaka. Autorowi dziękuję za przybliżenie tej ciekawej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panu Józefowi Ryszardowi Pernakowi życzenia powodzenia w dalszej realizacji swych zamierzeń, jak również dużo zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.