Facebook Google+ Twitter

25. rocznica Okrągłego Stołu. Będzie specjalna uchwała? Posłowie się kłócą

Dziś mija 25. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, które zadecydowały o kształcie ustrojowym dzisiejszej Polski. Z tej okazji Sejm chce wystosować specjalną uchwałę, jednak posłowie nie są zgodni co do jej treści.

 / Fot. Erazm Ciołek25 lat temu przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej i Kościoła rozpoczęli w Pałacu Namiestnikowskim negocjacje, które do historii przeszły jako "obrady Okrągłego Stołu". Wydarzenie to zaliczane jest do jednych z najważniejszych we współczesnej historii państwa polskiego, ponieważ zadecydowało o jego charakterze ustrojowym. O ile nie ma wątpliwości co do znaczenia dziejowego tego wydarzenia, to jednak w kwestii jego oceny zarysowany jest w opinii publicznej silny podział.

Krytycy wskazują na fakt, że obrady poprzedziły rozmowy opozycji z komunistami w Magdalence we wrześniu 1988 roku, które zdaniem wielu były spolegliwym układem, zapewniającym zupełną bezkarność Służby Bezpieczeństwa i funkcjonariuszy partyjnych, którzy odpowiadali za prześladowania przedstawicieli opozycji. Wielu komentatorów wskazuje też na fakt, że w "nowej Polsce" ludzie aparatu byli traktowani z wieloma honorami, w ich ręce, w sposób bezprawny, przeszła znaczna część majątku narodowego, podczas gdy prawdziwymi przegranymi okazali się prawdziwi bohaterowie tamtych dni - robotnicy i uczestnicy strajków. To właśnie oni mieli ponieść większość kosztów transformacji ustrojowej.

Druga strona wskazuje z kolei na bezprecedensowy akt porozumienia pomiędzy wrogimi sobie stronami, który udało się zawrzeć w sposób zupełnie bezkrwawy. Zdaniem tej części opinii publicznej, kompromis z komunistami był konieczny, gdyż obóz solidarnościowy nie posiadał wykształconych kadr ani służb, które mogłyby zapewnić administracji państwowej sprawne funkcjonowanie, co byłoby niemożliwe bez kadr partyjnych. Pozostawienie wielu z byłych komunistów i funkcjonariuszy na ich stanowiskach miało być ceną za wolność.

Poglądy te znajdują odbicie również w Sejmie. Z okazji rocznicy pojawiły się dwa konkurencyjne projekty uchwał, które zamieścił TVN24. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzgodnili następującą treść: "Dzisiaj w 25-tą rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, a tym samym rozpoczęcia pokojowych przemian w naszym kraju Sejm RP wyraża uznanie dla uczestników obrad Okrągłego Stołu, którzy wytyczyli drogę ku wolnej i demokratycznej Polsce".

Z kolei przedstawiciele "Solidarnej Polski" zaproponowali następujący projekt: "Dzisiaj w 25-tą rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu Sejm RP doceniając wolę bezkrwawego rozwiązania polskich spraw pamięta, że obrady Okrągłego Stołu przyczyniły się również do rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównania krzywd dla ich ofiar oraz braku dekomunizacji i lustracji. Doprowadziło to do wykluczenia społecznego, bezrobocia, ubóstwa, emigracji zarobkowej wielu milionów Polaków oraz spowodowało inne problemy społeczne i gospodarcze trwające do dziś".

"Jeśli nasza poprawka nie zostanie przyjęta, to nie poprzemy uchwały" - zapowiedział Patryk Jaki, poseł Solidarnej Polski
"Nie zgadzamy się na gloryfikowanie Okrągłego Stołu, chcemy mówić prawdę o tym, co zdarzyło się przed 25 laty" - oświadczył polityk.

W odpowiedzi wicemarszałek Grabarczyk powiedział w środę wieczorem, że zaproponowana przez Solidarną Polskę poprawka jest nie do przyjęcia. Oświadczył, że jeśli Solidarna Polska nie zmieni swojego zdania i będzie obstawać przy swojej poprawce, Sejm nie przyjmie uchwały. Politycy mają czas do czwartku, aby podjąć decyzję.

Obrady Okrągłego Stołu trwały od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku. W ich wyniku ustalono konieczność utworzenia Senatu i urzędu prezydenta, możliwość rejestracji "Solidarności", dostęp opozycjonistów do mediów publicznych oraz wybory kontraktowe do Sejmu. W jego obradach wzięło udział 452 osoby, wśród nich Lech i Jarosław Kaczyński, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Czesław Kiszczak, Jan Olszewski i Leszek Miller.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Faktycznie, stół był wykonany przez speców rzemiosła, na wysoki połysk i bez kantów.
Kanty dorabiane są teraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W XX rocznicę Okrągłego Stołu Sejm przyjął uchwałę przez aklamację . Dziś ci sami politycy tylko pod inną " banderą "radykalizują treść uchwały . Panie Ziobro dziś jest rocznica rozpoczęcia debat okrągłostołowych a nie zakończenia . 5 lat temu pan i pana koledzy mieli inne zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to pierwszy rozpocznę merytoryczną dyskusję:

piękny mebel!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.