Facebook Google+ Twitter

25. rocznica tragedii na Hillsborough. Zginęło 96 kibiców

15 kwietnia 1989 roku podczas rozgrywek Pucharu Anglii kibice Liverpoolu nie zmieścili się w sektorze. Zawaliła się trybuna.

 / Fot. Ian Wildknight25 lat temu rozgrywano mecz Pucharu Anglii Liverpool - Nottingham Forest. Organizatorzy meczu wpuścili znacznie więcej kibiców niż było miejsc, łamiąc zasady bezpieczeństwa. Najbardziej przeładowana była trybuna kibiców Liverpoolu - Leppings Lane, która w pewnym momencie zaczęła się chwiać i zapadać. Piłkarzy obu drużyn ewakuowano. Część kibiców z niższych trybun została przygnieciona do barierki przez napierający z góry tłum. Ludzie w panice przeciskali się w kierunku murawy stadionu, tratując się nawzajem. Skutki były tragiczne: 96 osób zmarło w wyniku uduszenia, a 766 osób odniosło poważne obrażenia. Podczas feralnego meczu zginał kuzyn obecnego kapitana Liverpoolu Stevena Gerrarda, dziesięcioletni Jon-Paul Gilhooley. Od 1989 „The Reds” nie rozegrali ani jednego meczu w pechowy dla nich dzień - 15 kwietnia.

Przez wiele lat nie znano do końca przyczyny tragedii. Błędy organizatorów i policji próbowano zatuszować. Sfałszowano nawet ponad 160 oświadczeń złożonych na policji przez świadków zdarzenia, aby te obarczały winą kibiców. Margaret Thatcher, ówczesna premier Anglii, pomimo świadomości sfabrykowania wniosków, również starała się ukryć prawdę. Tabloidowa gazeta „The Sun” opublikowała artykuł „Prawda”, w którym przedstawiono kibiców jako pijanych i agresywnych, przez co nie tylko same ofiary, ale i ich bliscy zostali oczernieni.

Po wielu latach w Anglii opublikowano 400 stron dokumentów policji, które wykazały błędy w akcji ratunkowej. Według danych z ostatecznego raportu, gdyby pomoc poszkodowanym została udzielona szybciej, liczba ofiar mogłaby zmniejszyć się o 41 osób. Wydawca „The Sun” oficjalnie przeprosił rodziny poszkodowanych za bezpodstawny materiał, krytykujący ich bliskich. Dochodzenie w sprawie tragedii w Hillsborough trwa nadal. Od tamtego wydarzenia angielski rząd wprowadził reformy, które miały zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, jedną z nich było m.in. zlikwidowanie płotów i barierek oraz wprowadzenie miejsc siedzących.

W związku z tym wydarzeniem od soboty do poniedziałku wszystkie mecze w Anglii zostały poprzedzone minutą ciszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jedna z największych (o ile nie największa) tragedii w historii futbolu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.