Facebook Google+ Twitter

2,5 tys. Polaków zesłanych przez władze ZSRR, chce wrócić do Polski

Na obcej ziemi rosyjskiej, żyje jeszcze wiele tysięcy Polaków. Mamy moralny obowiązek umożliwić im powrót do Ojczyzny.

Na powrót do Polski czeka jeszcze 2,5 tys. osób. Problem sprowadzenia ich kraju leży właśnie w przepisach prawnych. Sprawą powrotów Polaków zajął się marszałek M. Płażyński. 12 kwietnia 2010 roku miał złożyć w kancelarii Sejmu, projekt ustawy repatriacyjnej. Nie zdążył, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Jego syn, Jakub Płażyński postanowił kontynuować akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem tej ustawy.
Mówimy wiele o wysiedleniach (często nie naszych) a mało o powrotach. Zróbmy zatem wszystko do możliwe, aby Polacy mogli wrócić do Ojczyzny.

Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Powrót do Ojczyzny", zbiera podpisy pod projektem ustawy o powrocie do RP osób pochodzenia polskiego, deportowanych i zesłanych przez władze ZSRR.

Podpisy pod projektem ustawy zbierane są do 15 września 2010 roku.

Więcej informacji na http://www.repatriacja.org.pl/

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: repatriacja


Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Jesienią 2010 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy repatriacyjnej, popartej przez 250 tys. Polaków. Mimo upływu czasu sejm zajmie się nią dopiero teraz. Na powrót do kraju czeka ponad 1620 rodzin, to ponad 2600 osób. Mają już promesę wizy, ale do Polski wrócić nie mogą bo obecna ustawa te możliwości ogranicza. Dotychczasowe debaty nie przyniosły ostatecznych rozwiązań. Być może w najbliższym czasie posłowie podejmą stosowne decyzje, aby ci , którzy czują się Polakami MOGLI MIESZKAĆ U SIEBIE. "Na repatriacji w dobie kryzysu nie należy oszczędzać. Przecież jest to inwestycja w rozwój społeczeństwa"- mówi Jakub Płażyński. To państwo powinno stworzyć takie warunki, aby nasi Rodacy nie czuli się opuszczeni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie przecież istnieją instytucje mające szyldy ""repatrijacja'' ich rozliczyć co zrobili w kwestii podniesionej przez p.Antoniego. Muszą być prace studyjne, programy komputeroe itd.Koszt jest ogromny ale to Nasi Rodacy. Może zrobić kilka super LOTTO? 2.5tys to 250mln dla budżetu betka. Ale dalsze losy?POzdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2010 17:35

Osobiście nie mam nic przeciwko temu, ale nie róbmy nic na wariata.... Najpierw należy przygotować odpowiednie zaplecze dla tych ludzi, ustanowić przepisy określające zasady i warunki na jakich tu zamieszkają, oraz jakie czekają ich perspektywy na przyszłość. Na dzień dzisiejszy przyszłość nie pewna... Skąd wiem? Nie będą to nie pierwsi repatrianci ze Wschodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni myślenie o trudnych sprawach boli i to mocno. Ja sądzę, że ten problem musi być rozwiązany. To są przecież Polacy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2010 17:18

Cóż.... W naszym kraju politycy najpierw działają żeby zabłysnąć, a myślenie i problem jak uporać się z kłopotami spychają na innych... Faktycznie, armia wyzbywa się gruntów i zabudowań, wiele z tych obiektów nadaje się od razu do zagospodarowania, tylko pozostaje małe ale.... Najpierw obiekt musi być zdewastowany, żeby następnie go wyremontować i w końcu oddać komuś we władanie... To jest Polska! Poza tym przy tak dużym bezrobociu jak zatrudnić tych ludzi, a co ze starszymi osobami. Ich wypracowane tam emerytury, nie wystarczą im na przeżycie tygodnia u nas w kraju i co dalej.... Wydawałoby się, że myślenie nie boli....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, dobre pytania. Dotychczas utrzymanie repatrianta spadało na barki samorządów. Znowelizowana ustawa ma obciążyć tym problemem państwo. Z tego co wiem największy problem to mieszkania. Ale gdyby dokonano adaptacji budynków(niszczejących) będących własnością wojska to sprawa byłaby do "przeskoczenia". Myślę, że nam Polakom za bardzo na tych powrotach nie zależy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.09.2010 20:02

Ostatnie doniesienia z TVP: Mówi się, że jeszcze brakuje podpisów do pełnych 100 tys. Reasumując komentarze nasuwa się pytanie, czy po tej medialnej wrzawie wokół powrotu do macierzy, Polska jest gotowa na przyjecie tych ludzi? Czy ktoś zdaje sobie sprawę jakie z tego wynikają zobowiązania, że o kosztach nie wspomnę.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie zebrano wymaganą ilość podpisów- 100 tys.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.chojniczanka.pl/_aktualnosc/19/861_pomozmy-rodakom-na-wschodzie-.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak trzeba, tylko czasu pozostało już mało , bo do 15 września.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.