Facebook Google+ Twitter

25 września ukaże się pierwsza w Polsce biografia Charlotte Brontë

25 września br. ukaże się książka „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” - pierwsza w Polsce biografia Charlotte Brontë - jednej z najpopularniejszych pisarek w historii literatury, autorki m.in. kultowej powieści „Jane Eyre”.

Książka w księgarniach od 25 września br. / Fot. Eryk OstrowskiAutor biografii, Eryk Ostrowski, stara się wyjaśnić w swojej książce jedną z największych tajemnic w historii światowej literatury. - Siostry Brontë - Charlotte, Emily oraz Anne - zostały uznane przez historyków literatury za genialne rodzeństwo. Najstarsza, Charlotte, niezwykle dbała o taki wizerunek: trzech piszących sióstr. W encyklopediach znajdziemy informacje, że Emily jest autorką jednej powieści - „Wichrowe Wzgórza”; Anne napisała dwie książki („Agnes Grey” i „Lokatorka Wildfell Hall”), a Charlotte ma na koncie cztery pozycje („Jane Eyre”, „Profesor”, „Shirley” i „Villette”) - mówi Eryk Ostrowski.

- Tymczasem prawdopodobnie mamy do czynienia z największą mistyfikacją w literaturze nowożytnej. Wszystko, co wiemy o siostrach Brontë pochodzi bowiem od najstarszej, Charlotte. To ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Rękopisy powieści Emily i Anne Brontë nie istnieją, a pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdził, że pisane były jedną ręką. Miało to być pismo ukrywającej się pod męskim pseudonimem Charlotte Brontë. Ona z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej - i tak już zostało - podkreśla Eryk Ostrowski.

Eryk Ostrowski odsłania w swojej książce także kulisy życia prywatnego Charlotte Brontë, które obfitowało w liczne dramatyczne wydarzenia. - Charlotte Brontë zadbała, aby wiele z tych informacji nigdy nie dotarło do wiadomości publicznej. W książce staram się pokazać, w jaki sposób jej osobowość kształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami - najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić - mówi Eryk Ostrowski. Autor próbuje także rozwikłać niejasne okoliczności śmierci pisarki i wyjaśnić, czy jest możliwe, jak przypuszczali niektórzy z jej przyjaciół, że Charlotte Brontë została zamordowana.

Jakie tajemnice kryje życie prywatne Charlotte Brontë? Czy to możliwe, że autorką całego dorobku literackiego sióstr Brontë jest tylko Charlotte - odpowiedź na to i inne pytania w książce „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” (Wydawnictwo MG).

Eryk Ostrowski (ur. w 1977 r.) to jeden z najzdolniejszych pisarzy młodego pokolenia. Opublikował siedem książek poetyckich, przygotował ponad 20 opracowań, wybory jego poezji wydano także za granicą. Jest autorem monografii „Szymborska: Odyseja kosmiczna” (2006). W przygotowaniu znajduje się jego kolejna obszerna biografia „Neil Tennant: Angielski sen”, poświęcona twórczości lidera zespołu Pet Shop Boys i brytyjskiej popkulturze XX wieku. Eryk Ostrowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

muszę przeczytać! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.