Facebook Google+ Twitter

26 czerwca: Światowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur

Systemy prawne w około 80 krajach na świecie dopuszczają stosowanie tortur. 26 czerwca to dzień, w którym postaramy się powiedzieć złu - Nie. Dziś przypada Światowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.

Plakat akcji World Without Torture (Świat bez Tortur) / Fot. WWT Tortury to działania ukierunkowane na świadome i celowe zadawanie bólu. To także wszelkie działania, których celem jest nieludzkie i upokarzające traktowanie innego człowieka. Działania te obejmują sferę oddziaływań fizycznych i psychicznych. Tortury są częstym narzędziem w rękach oficjalnych przedstawicieli państw, które dopuszczają ich stosowanie. Do ich stosowania ucieka się policja, wojsko itp. Ofiary tortur często są pozostawione samym sobie. By przypomnieć światu o ich prawach 26 czerwca ustanowiono Światowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur.

Tortury znane są ludzkości od wieków. Od wieków też były stosowane jako narzędzie terroru zarówno fizycznego, jak też - o ile nie przede wszystkim - psychicznego. W mrocznych czasach średniowiecza słynęła z ich stosowania instytucja ściśle powiązana z kościołem - Święta Inkwizycja. Jej działalność stała się "inspiracją" dla wielu instytucji i państw, które uznały tortury za doskonałe narzędzie służące walce z realnym, jak i wyimaginowanym wrogiem.

W czasach nam nieodległych tortury były masowo stosowane przez hitlerowskie Niemcy w nazistowskich obozach zagłady, katowniach Gestapo i innych miejscach, które dzięki coraz doskonalszym narzędziom do zadawania bólu spływały krwią osób poddanych nieludzkim metodom przesłuchań. Wydawać by się mogło, że okrutna lekcja jaką był okres drugiej wojny światowej zostawi trwały ślad w świadomości i że będzie sprzyjała odejściu od barbarzyństwa. Niestety... Tortury stały się narzędziem w rekach organów, które oficjalnie reprezentowały interesy rządów. Tortury stały się powszechnie stosowanym narzędziem przesłuchań i innych represji. I nie działo się tak tylko na świecie. W Polsce z ich stosowania "zasłynęła" Służba Bezpieczeństwa.

Czasy nam współczesne również nie są wolne od tortur, a ich ofiar nie ubywa. Pomimo licznych konwencji i innych aktów prawnych tortury są stosowane nadal w sposób niejawny, a władze podejmują wszelkie starania, by fakty nie widziały światła dziennego. Jak podają organizacje zajmujące się obroną praw człowieka, tortury stosowane są obecnie w takich krajach jak: Chiny, Rosja, Białoruś, Turcja, Uzbekistan, Arabia Saudyjska, USA i innych. Do najgłośniejszych należą bez wątpienia oskarżenia pod adresem USA o stosowanie tortur i innych nieludzkich metod w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie oraz w więzieniu Abu-Ghraib w Bagdadzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia tortur i stosowania przemocy jest długa, tylko kto to wymyślił i po co? Musiał to być okrutny człowiek, albo po peostu głupi. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.