Facebook Google+ Twitter

26. rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

19 października 1984 został zamordowany błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dwudziesta szósta rocznica jego śmierci jest doskonałą okazją do odpowiedzi na pytania: co wiemy o jego nauczaniu i jak je realizujemy.

Najważniejsze są korzenie


Przyszły duchowny, Jerzy Popiełuszko (a właściwie Alfons Popiełuszko, imię zmienił 13 maja 1971 roku) urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy (województwo Podlaskie). Był to czas utrwalania się władzy komunistycznej i likwidacji legalnej opozycji. Poprzez rozbudowany aparat przemocy w pełni kontrolowane było życie polityczne, a także społeczno-gospodarcze kraju. Młodzieńcze życie przyszłego duchownego przebiegało w cieniu PRL.

Rodzicami przyszłęgo księdza byli Władysław i Marianna Popiełuszko (z domu Gniedziejków). Oboje prowadzili gospodarstwo rolne. Warunki materialne w domu były więc skromne - piec kaflowy nad którym wisi kołyska przyszłego kapelana "Solidarności", lampa naftowa, stół, jakaś ława.

Od 1961 roku przyszły błogosławiony uczęszcza do szkoły podstawowej w Suchowoli. W szkole był raczej przeciętnym ale ambitnym uczniem. Był typem samotnika. Po złożeniu matury w 1965 składa dokumenty do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Służba wojskowa w Bartoszycach


Na początku drugiego roku studiów zostaje przymusowo wcielony do specjalnej jednostki kleryckiej (Bartoszyce). Takie działanie władz było nielegalne. Stanowiło ono narzędzie nacisku względem Kościoła i niepokornych biskupów. Co więcej, było ono także wbrew umowie państwa z Kościołem podpisanej w 1950 r. Klerycy byli szykanowani i nieustannie obserwowani przez swoich dowódców. Zabraniano im jawnej modlitwy. W jednostce prowadzona była indoktrynacja, która miała nakłonić alumnów do porzucenia przez nich drogi powołania. Świadczy o tym korespondencja prowadzona przez księdza Jerzego ze swoim ojcem Władysławem i księdzem prałatem Czesławem Miętką - ojcem duchowym warszawskiego seminarium. Trudne chwile spędzone w wojsku stanowią wielkie umocnienie w wierze dla młodego alumna. Młody kleryk Popiełuszko odkrywa niesamowitą moc różańca. Po wyjściu z wojska Jerzy zachorował. Od tego czasu już zawsze będzie borykał się z chorobami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.10.2010 10:42

Pani Zuzanno, wyprzedziła mnie Pani z artykułem na temat rocznicy śmierci bł.ks. Jerzego.
Przyznaję, że Pani artykuł jest pełniejszy, kompletny. Po prostu napisała Pani lepszy tekst od mojego :)
Gratuluję i stawiam 5*
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie, przepraszam....co sądzicie o moim artykule? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2010 21:43

A kto twierdzi, że będzie miało wpływ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2010 21:31

Niewątpliwie powinien być autorytetem i wzorem do naśladowania.
Byłem na Jego grobie. Został zamordowany w dniu moich urodzin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.