Facebook Google+ Twitter

27 marca. Międzynarodowy Dzień Teatru

Teatr – nadzieja na pojednanie - to polskie motto tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Autorem tych słów jest Józef Szajna - reżyser, scenograf i dramaturg, który w tym roku obchodzi 85. rocznicę urodzin.

 

Teatr Narodowy i Teatr Wielki w Warszawie. Fot. L. RaśŚwięto ustanowione 46 lat temu w Wiedniu na światowym kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, upamiętnia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 roku.

„Teatr Narodów” był nie tylko wydarzeniem   kulturalnym. Na tym festiwalu po raz pierwszy spotkały się w Paryżu teatry zza obu stron „żelaznej kurtyny”. W sposób symboliczny zakończył się okres politycznej izolacji sztuki.

Tego dnia  przed spektaklami odczytywane jest specjalnie przygotowane orędzie, napisane przez wybitnych twórców teatralnych z różnych krajów. Pierwsze orędzie napisał dramaturg Jean Cocteau. W tym roku zaszczyt ten przypadł bliżej nieznanemu  przedstawicielowi świata arabskiego, niezwiązanemu - niestety - z teatrem.

W tej sytuacji  polski ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) wybrał swojego przedstawiciela. Został nim reżyser, scenograf i dramaturg Józef Szajna, który w tym roku obchodzi 85. rocznicę urodzin. Na zamówienie ITI przygotował orędzie, które zostanie odczytane 27 marca przed spektaklami we wszystkich teatrach warszawskich.

Mottem orędzia są słowa Szajny: „Teatr – nadzieja na pojednanie”, zaczerpnięte z jego tekstu. Dla artysty teatr to miejsce katharsis w chwili zagrożenia wartości życia i kultury.

Polski ośrodek ITI jak co roku przyznał też nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza za wybitne osiągnięcia w propagowaniu kultury teatralnej na świecie. Otrzymała ją Biserka Rajčić z Serbii, tłumaczka polskiej dramaturgii XX-wiecznej, autorka esejów o teatrze i dramacie polskim.

Nagrodę specjalną przyznano Erwinowi Axerowi za zbiór esejów z lat 1978 – 2003 pt. „Z pamięci”.

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Aż wstyd ze zapomniałęm +

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Teraz, dzięki przygotowaniu teoretycznemu, (po przeczytaniu Twojego artykułu), mogę śmiało pójść do Teatru Wybrzeże na tzw. drzwi otwarte :) Dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.