Facebook Google+ Twitter

27. Odsłona Wieczoru dla dorosłych w Koperniku

Już 28 stycznia można będzie zwiedzić wszystkie wystawy, poeksperymentować z kilkuset eksponatami, polecieć do gwiazd w planetarium, to za sprawą kolejnego Wieczoru dla dorosłych pt. ,,Świat to za mało".

Logo / Fot. Centrum Nauki Kopernik28 stycznia 2016, wieczór pt.: „Świat to za mało”
Godz. 19.00–22.00, wejście już od 18.30
Cena biletu – 27 zł
Bilety: http://www.bilety.kopernik.org.pl lub w kasie w dniu wydarzenia
Uwaga: odbiór i zakup biletów w kasach możliwy 28 stycznia w godz. 9.00-15.30 oraz od 18.30. Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia w ramach wieczoru jest ograniczona.

Oto niektóre z atrakcji dostępne podczas wieczoru:

WYSTAWA „PATRZ: ZIEMIA”
 / Fot. Centrum Nauki KopernikWyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie w Planetarium Niebo Kopernika możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie.
Gdzie: Planetarium (parter, I piętro, III piętro)
Godziny: 19.00–22.00

SPOTKANIA Z EKSPERTAMI

KOSMICZNE PIENIĄDZE
 / Fot. Centrum Nauki KopernikLudzka aktywność w kosmosie nie sprowadza się jedynie do lotów załogowych czy misji międzyplanetarnych. W rzeczywistości jest to ogromny rynek, obejmujący branże związane z telekomunikacją, nawigacją satelitarną, obserwacjami Ziemi. W 2014 r. obroty światowego sektora kosmicznego osiągnęły 330 miliardów dolarów (dla porównania budżet NASA wynosił wówczas mniej niż 18 miliardów). Polskie firmy również uczestniczą w kosmicznych projektach. Umożliwiają to między innymi przetargi ogłaszane przez Europejską Agencje Kosmiczną oraz udział w programie unijnym Horyzont 2020. O doświadczeniach i zrealizowanych projektach w branży kosmicznej opowie prezes polskiej firmy z sektora kosmicznego – Blue Dot Solutions.
Prowadzący: dr Krzysztof Kanawka – obronił doktorat z zakresu ogniw paliwowych na Imperial College London, wcześniej studiował na AGH w Krakowie oraz na Fachhochsule w Münster. Obecnie – jako szef BDS – główny manager projektu POSITION, którego celem jest rozwój polskich rozwiązań opartych o nawigację satelitarną oraz kierownik programu badawczo-rozwojowego platformy stratosferycznej „Hevelius”.
Gdzie: Centrum Konferencyjne
Godziny: 19.20, 20.20, 21.20
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min

METEORYTY – KAMIENIE Z KOSMOSU
 / Fot. Centrum Nauki KopernikJak i kiedy powstały? Co powoduje, że cały czas do nas przybywają? Czym różnią się od meteoroidów i meteorów? Dlaczego są tak ważne dla nauki? O badaniach pierwszej stałej materii w Układzie Słonecznym opowie „łowca meteorytów” z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Prowadzący: Zbigniew Tymiński – jest fizykiem jądrowym po Uniwersytecie Warszawskim, pracownikiem Ośrodka Radioizotopów POLATOM NCBJ w Świerku. Brał udział w kilkunastu ekspedycjach meteorytowych w Europie, Azji i Afryce. Kieruje sekcją meteorytową w Stowarzyszeniu Astronomicznym Pracownia Komet i Meteorytów.
Gdzie: Planetarium, III p. – wystawa „Patrz: Ziemia”
Godziny: 19.00 - 22.00

KOSMOS BEZ TAJEMNIC
 / Fot. Centrum Nauki KopernikRozwój technologii sprawił, że współczesna astronomia dysponuje niewyobrażalnymi jeszcze sto lat temu możliwościami zaglądania w kosmos i wydzierania mu jego tajemnic. Ogromne teleskopy optyczne wysyłane w przestrzeń kosmiczną przesyłają zdjęcia najdalszych zakątków naszego Układu Słonecznego i jeszcze odleglejszych miejsc. Nauczyliśmy się obserwować także to, czego nie możemy zobaczyć. Galaktyka Herkules, pozostałości po supernowej Tycho i wiele inne obiektów "zobaczyliśmy" dzięki użyciu radioteleskopów, pracujących na różnych zakresach fal. Poznajemy najróżniejsze obiekty astronomiczne – kwazary, pulsary, czarne dziury, całe nowe galaktyki. Możemy weryfikować teorie astronomiczne, precyzyjniej testować różne modele Wszechświata. A co czeka nas w niedalekiej przyszłości? Co odkryjemy dzięki gigantycznemu teleskopowi E-ELT (European Extra Large Telescope) oraz sieci super-czułych radioteleskopów z programu SKA (Square Kilometer Array). Czy te dwa najbardziej ambitne przedsięwzięcia naukowe pozwolą nam odkryć pozasłoneczne planety nadające się do zamieszkania, z przyjazną atmosferą i wodą? A może nawet życie w kosmosie?
Prowadzący: Maciej Cegłowski – jest doktorantem astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w astronomii pozagalaktycznej – bada kwazary, aktywne jądra galaktyk. Jest uczestnikiem projektów z pogranicza nauki i sztuki organizowanych przez Fundację Platon, a także jednym z założycieli Instytutu B61 – awangardowej grupy artystycznej, skupiającej naukowców, muzyków i performerów. Ostatnio, prócz pracy naukowej, zajmuje się produkcją radionuklidów. Pracuje jako operator cyklotronu. Uwielbia kolendra i wieczorne turlanie.
Gdzie: Centrum Konferencyjne
Godziny: 19.25, 20.25, 21.25
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min

BŁĘKITNA PLANETA POD LUPĄ
 / Fot. Centrum Nauki KopernikOd blisko 60 lat, nad naszymi głowami krążą sztuczne satelity. Wiele z nich wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt pomiarowy i precyzyjne kamery, które każdego dnia dostarczają ogromnej ilości danych i zdjęć. Co mogą zobaczyć i zmierzyć? Czego możemy dowiedzieć się o życiu na Ziemi, analizując zebrane w kosmosie informacje? O tym, w jaki sposób misje kosmiczne wspierają badania i ochronę ziemskich zasobów przyrodniczych, opowie ekspertka Centrum UNEP/GRID-Warszawa – ośrodka specjalizującego się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku naturalnym naszej planety.
Prowadząca: Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska – przyrodnik i edukator. Promuje interdyscyplinarne podejście do badania zjawisk przyrodniczych z wykorzystaniem technologii i danych satelitarnych. Kierownik Działu Edukacji w Centrum UNEP/GRID-Warszawa (United Nations Environment Programme/Global Resource Information Database).
Gdzie: Centrum Konferencyjne
Godziny: 19.30, 20.30, 21.30
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min

SPÓJRZ W NIEBO – pokaz specjalny w planetarium
 / Fot. Centrum Nauki KopernikLecimy w kosmos, by przyjrzeć się satelitom krążącym dookoła Ziemi. Sprawdzimy, jakie prowadzą obserwacje i co z nich wynika. Na kopule planetarium zobaczymy wizualizacje, stworzone na podstawie rzeczywistych badań i najnowszych źródeł naukowych. Przyjrzymy się także zimowemu niebu - w szczególności trzem gwiazdozbiorom, które będą dominować w tym czasie nad naszymi głowami - Byka, Oriona i Woźnicy.
Gdzie: Planetarium, 1. piętro
Kiedy: 19.10, 19.40, 20.10, 20.40, 21.10

MISJA ŁAZIKÓW MARSJAŃSKICH – robotyczny open-lab
 / Fot. Centrum Nauki KopernikWcielcie się w inżynierów i naukowców, którzy przygotowują misję na Marsa. Korzystając z zestawów edukacyjnych, skonstruujcie własnego łazika. Zadanie wymaga współpracy, kreatywnego rozwiązywania problemów, testowania i poprawiania projektów. Satysfakcja gwarantowana!
Gdzie: Pracownia robotyczna
Kiedy: 19.00–22.00

CHILLOUT FILMOWY
 / Fot. Centrum Nauki KopernikKosmos fascynuje filmowców od początków istnienia kina. Już w 1902 roku powstał film Lot na księżyc (Le Voyage dans la lune) Georgesa Mélièsa. W kolejnych latach, twórcy często osadzali akcje swoich dzieł w kosmosie. Obok realistycznych filmów o astronautach (jak Apollo 13 czy Grawitacja), powstawały wielkie widowiska science fiction (Gwiezdne Wojny, Obcy - ósmy pasażer„Nostromo”), a nawet filmowe traktaty filozoficzne (2001: Odyseja kosmiczna, Solaris). Kosmos jest też atrakcyjny dla kina dokumentalnego. W ramach Wieczoru, zostaną pokazane dwa dokumenty w różny sposób nawiązujące do tematyki kosmicznej.
Gdzie: Sala Audytoryjna (parter)
Godziny: 18.40, 19.30, 20.20, 21.10
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 50 min
W programie:
„To byłoby coś pięknego”, reż. Anna Morawiec | Polska, 2014, dokument, 18 min
Lot załogowy na Marsa jest możliwy. Byłaby to jednak podróż w jedną stronę. Do międzynarodowego programu pod nazwą Mars One zgłosiło się ponad 200 tysięcy ochotników z całego świata. Wśród nich Pani Aleksandra, 57-letnia nauczycielka biologii z Sosnowca. Bohaterka filmu przygotowuje się do wyprawy na Marsa odwiedzając lekarza, spacerując po okolicach Sosnowca, odbywając rozmowy w ZUS-ie odnośnie przyszłej emerytury.
„Overview”, reż. Guy Reid | USA/UK, 2012, dokument, 20 min
Film przedstawia opowieści osób, które odbyły podróż kosmiczną. Nie są to historie o bezmiarze Wszechświata ani o tym, jak wyglądają gwiazdy. Bohaterowie opowiadają o momencie, kiedy spojrzeli na Ziemię z oddali. To niemal metafizyczne doświadczenie (nazywane przez nich overview effect) całkowicie zmieniło ich sposób widzenia naszej planety oraz ludzkości, która ją zamieszkuje. „Kiedy lecieliśmy na Księżyc, cała nasza uwaga skupiała się na Księżycu. Nie przyszło nam do głowy, żeby spojrzeć na Ziemię. Gdy to w końcu zrobiliśmy okazało się, że być może był to główny cel naszej podróży”.

ROBOTY NA SCENIE. TEATR ROBOTYCZNY
 / Fot. Centrum Nauki Kopernik„O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” Stanisława Lema to pełna namiętności i humoru opowieść o przewrotnej królewnie i zakochanym w niej królewiczu.
W brawurowej interpretacji RoboThespianów® trzeciej generacji.
Gdzie: Teatr Robotyczny (parter)
Kiedy: 19.20, 20.00, 20.40, 21.20
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 20 min

TEATR WYSOKICH NAPIĘĆ PRZEDSTAWIA
 / Fot. Centrum Nauki Kopernik„Pojedynek mistrzów”
Oto spotkanie dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Zawodnicy zajęli już miejsca w ringu. Są gotowi do walki! Kto wygra? Prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona? Czy prąd przemienny, forsowany przez Nikolę Teslę? Tego dowiemy się podczas nowego spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Zobaczymy w akcji transformator Tesli, generator Van de Graaffa i drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej „War of Currents”, która miała miejsce w XIX wieku w USA.
Gdzie: Teatr Wysokich Napięć (I piętro)
Kiedy: 19.15, 20.00, 20.45, 21.30
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min

MUZYKA NA ŻYWO – Lutto Lento
 / Fot. Centrum Nauki KopernikArtysta dźwięku – kompozytor, improwizator, DJ. Grał z Michałem Urbaniakiem i Filipem Lechem, a z Bonniem ‘Prince’ Billym odbył trasę koncertową po Niemczech – i to dwa razy! Jego sety didżejskie to zaskakujące oryginalną formą kolaże rytmów, faktur i stylów z pogranicza awangardy elektronicznej i muzyki klubowej. Swoją muzykę wydaje w FTD Records, Proto Sites, Where To Now?, Transatlantyk. Jest założycielem Sangoplasmo Records oraz DUNNO Recordings. Jego EP-kę „Duch gór” polska krytyka uznała za wydarzenie muzyczne 2012 roku.
Gdzie: Agora (parter)
Kiedy: 19.00 – 22.00

BAR MINUS 200
 / Fot. Centrum Nauki KopernikZapraszamy na awangardowe drinki, przygotowywane z użyciem ciekłego azotu. W menu sorbety azotowe i koktajle alkoholowe, przyrządzone na bazie świeżych owoców i ziół. Poza tym nowatorskie propozycje – alkoholowy popcorn oraz gałki lodów zatopione w drinkach.  / Fot. EWELINA WOJCIK/POLSKAPRESSE / Fot. EWELINA WOJCIK/POLSKAPRESSE / Fot. EWELINA WOJCIK/POLSKAPRESSE
Flagową pozycją w menu będzie Świetlana Przyszłość
To drink łączący smak ginu infuzowanego zielonym kardamonem, cytrynowej tynktury oraz toniku, podawany z żelką ze skórek owoców cytrusowych. Dzięki warstwie lodu na powierzchni serwowany jest do góry nogami!
Gdzie: Agora (parter),
kiedy: 19.00 – 22.00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.