Facebook Google+ Twitter

27. rocznica stanu wojennego w Warszawie

Po latach odkrywamy jak było naprawdę. Młodzi przyglądają się, starsi wspominają. Przywrócenie atmosfery z okresu stanu wojennego wywołuje niesamowite emocje, zarówno łzy wzruszenia jak i okrzyki nienawiści.

„Nadeszła godzina ciężkiej próby” - powiedział gen. Jaruzelski w orędziu 13 grudnia 1981 roku wprowadzając stan wojenny na terenie całego kraju. Pytanie brzmi: Czy ciężka próba dla gen. Jaruzelskiego oznaczała to samo co dla wszystkich Polaków?

W sobotę podczas obchodów 27. rocznicy stanu wojennego w Warszawie, ludzie mówili: ”Jest bohaterem
i wielkim patriotą”; inni - „... złamał polskie nadzieje”. W tym roku rocznica wypadła w sobotę – pomogło to zaangażować w przygotowania bardzo wiele osób. Wzięli w nich udział głównie wolontariusze. Udało im się zdobyć prawdziwe milicyjne pałki, kaski i tarcze, a także oryginalne mundury ZOMO. Na Placu Zamkowym zorganizowano inscenizacje wydarzeń z okresu stanu wojennego, w której wzięło udział ponad 100 osób.

Obrazowała starcie między działaczami opozycji, a oddziałami ZOMO. Organizatorzy zadbali o to, by atmosfera stanu wojennego opanowała całe miasto. Po dwunastej w nocy, przerwano połączenia telefoniczne, statyści maszerowali po ulicach w mundurach Ludowego Wojska Polskiego i ZOMO, rozdawane były oporniki oraz ulotki o stanie wojennym, samochody milicyjne i patrole ZOMO jeździły po całej Warszawie, koksowniki ogrzewające wówczas żołnierzy, dziś służyły wszystkim Polakom, którzy zdecydowali się tego dnia wyjść na ulice. 13 grudnia 2008 roku młodzi zobaczyli miasto oczami rodziców.

Tak wyglądało życie Polaków po decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego przez gen. Jaruzelskiego -
stanu który dla wielu oznaczał więzienie, poniżenie, a czasem nawet śmierć. Lat '81 – '83 w Warszawie nie odda żadna inscenizacja – o „godzinę ciężkiej próby” trzeba pytać tych, którzy naprawdę dowiedzieli się co ona oznacza.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.