Facebook Google+ Twitter

27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-01-27 10:40

Tegoroczne uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście poświęcone są Irenie Sendlerowej - Polce, która za swoją działalność w latach wojny nominowana została do pokojowej Nagrody Nobla roku 2007.

mat. archw. Fundacja ShalomJeśli dostrzeżemy dziś płonącą świecę w czyimś oknie, będzie to symbol pamięci o ludziach pomordowanych przez Niemców w ramach hitlerowskiego planu "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście, ustanowiony przez ONZ w rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau, przypominając największe w historii ludobójstwo i przyczyny które do niego doprowadziły, ma stanowić przestrogę dla przyszłych pokoleń.

Ze względu na to, że 27 stycznia wypada w tym roku w sobotę - dzień w którym religijni Żydzi obchodzą szabat, główna uroczystość obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście odbędzie się w niedzielę 28 stycznia. Znaczna część spotkania będzie poświęcona Irenie Sendlerowej – polskiej kandydatce do Pokojowej Nagrody Nobla.

Sendlerowa - Matka dzieci czasów Holocaustu

Irena Sendlerowa urodziła się w 1910 roku w Warszawie. Kiedy była dzieckiem, zmarł jej ojciec – lekarz, który przebywając ze swoimi nieuleczalnie chorymi pacjentami zaraził się tyfusem. – Chociaż Irena Sendlerowa miała zaledwie siedem lat, gdy odszedł jej ukochany ojciec, na całe dorosłe życie zapamiętała jego słowa, że ludzi dzieli się na dobrych i złych – pisze Anna Mieszkowska, autorka książki „Matka dzieci Holokaustu”, poświęconej Sendlerowej. Ponieważ Niemcy bali się epidemii tyfusu, pozwalali Polakom na kontrolę sanitarną w dzielnicy zamkniętej. Kilka pracownic opieki społecznej, jako pielęgniarki kolumny sanitarnej miało swobodny wstęp do getta. Z sytuacji tej korzystała Sendlerowa – początkowo przemycała do getta żywność, następnie postanowiła zorganizować ucieczki najbardziej bezbronnych jego mieszkańców – dzieci.

Wkrótce po powstaniu Żegoty (Rada Pomocy Żydom) Sendlerowa została kierowniczką referatu dziecięcego. Niebawem jednak została aresztowana przez Niemców i doprowadzona na Pawiak, gdzie wydano na nią wyrok śmierci. Na kilka dni przed jego wykonaniem została uwolniona przez członków Żegoty. W konspiracji działała do Powstania Warszawskiego. Znana jest z prowadzonej przez siebie ewidencji uwolnionych dzieci. Dane, dzięki którym później odnajdywano je i umożliwiano ucieczkę do Izraela zapisywała na bibułkach i… chowała do słoika, który zakopany pod jabłonką przy ulicy Lekarskiej 9 doczekał w nienaruszonym stanie do końca wojny.

Podczas niedzielnych uroczystości na dużym ekranie ustawionym pod Pomnikiem Bohaterów Getta, wyświetlone zostanie przesłanie Ireny Sendlerowej, przygotowane przez nią specjalnie na ten dzień. Jak mówią organizatorzy, jest to element szerokiego programu dydaktycznego, który  skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, ma kształtować postawy tolerancji i szacunku dla pamięci tych, którzy zostali zamordowani z powodu swojej narodowości.

– Naszym zamiarem jest aby w tym szczególnym roku zorganizować specjalny program edukacyjny dla szkół, który prezentowałby sylwetki osób takich jak Irena Sendlerowa. Z jednej strony zwyczajnych ludzi, ale tak naprawdę bohaterów – mówi Gołda Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji Shalom.

Wspólnie z Ośrodkiem Informacji ONZ, Fundacja ta oficjalnie ogłosi ogólnopolski konkurs na plakat, tematycznie związany z obchodami 27 stycznia. Konkurs ma być przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Praca zwycięzcy będzie stanowić przewodni motyw graficzny obchodów Dnia Pamięci o Holocauście w roku 2008. Jak w ubiegłym roku, podczas obchodów Dnia Pamięci o Holokauście, po ulicach Warszawy jeździł będzie zabytkowy tramwaj z gwiazdą Dawida, rozświetlony od środka reflektorami. – To swoiste memento – mówi Gołda Tencer – choć zatrzymuje się na wszystkich przystankach, nikt nie wysiada, ani do niego nie wsiada…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.01.2007 19:25

Dziękuję za komentarze :-)
@Witku, a może warto coś o nich napisać? Myślę, że to bardzo ciekawy temat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Za temat. Tak przy okazji, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście ma świetne logo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat istotny, o którym warto było napisać. Tak też zrobiłaś i brawo ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat i coraz lepszy warsztat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie rozmawiałem z Lidzią Mandelbaum mówiła , że Heniu jest właśnie w Oświęcimiu. To jest niezwykle ciekawe nawet z naukowego punktu widzenia małżeństwo. Ona Niemka urodzona w Gliwicach przed wojną, On Żyd urodzony w Będzinie, bardzo szczęśliwe małżeństwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja wiedza na temat tragedii narodu żydowskiego opiera się na wspomnieniach Pana Henryka Mandelbauma jedynego żyjącego członka sonderkommando, mojego przyjaciela i sąsiada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Brawo Aniu,dzięki tej informacji ,wiem już dlaczego pisałam o antyżydowskiej stronie www.Po prostu trzeba pamiętać. Zwłaszcza,ze są tacy co probują dowieść ,ze holokaust to mistyfikacja...

Ja zapale świecę w moim oknie,ale w Paryżu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze Anno,że przypominasz nam o takich wydarzeniach.profesjonalnie napisany artykuł.Gratuluję +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.