Facebook Google+ Twitter

280 milionów euro dla europejskich producentów mleka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-19 12:00

Będzie 280 milionów euro dodatkowej pomocy dla producentów mleka w Unii Europejskiej - zapowiedziała komisarz do spraw rolnictwa Mariann Fischer Boel.

O wsparcie dla sektora mlecznego zwróciło się 21 krajów, w tym Polska. To także jeden z postulatów europejskich rolników, którzy od miesięcy protestują przeciwko niskim cenom skupu mleka. Dziś również kilka tysięcy osób przyjechało demonstrować do Luksemburga, gdzie obradują unijni ministrowie rolnictwa.

Rolnicy alarmują, że ceny mleka spadły niemal o jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem, produkcja stała się nieopłacalna i część z nich jest na skraju bankructwa. Komisarz do spraw rolnictwa Mariann Fischer Boel do tej pory nie zgadzała się na finansowe wsparcie, bo tłumaczyła, że w unijnym budżecie nie ma pieniędzy na ten cel. Teraz jednak zmieniła zdanie.

"Opróżnię swoje kieszenie i dam rolnikom 280 milionów euro. Ale to wszystko. Nie mam specjalnego konta w Szwajcarii, z którego mogłabym wziąć jeszcze więcej pieniędzy" - mówiła Mariann Fischer Boel.
Komisja zatem w tej sprawie ustąpiła, nadal jednak nie zgadza się na drugi postulat - obniżenie limitów produkcyjnych.

To - zdaniem rolników - pozwoliłoby ograniczyć ilość mleka trafiającego na unijny rynek. Komisja uważa tymczasem, że nie poprawi to sytuacji i podkreśla, że nie zamierza odchodzić od uzgodnionej reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Przewiduje ona stopniowe zwiększanie limitów produkcji mleka, a po 2015 roku - całkowitą rezygnację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.