Facebook Google+ Twitter

2 500 euro emerytury dla "emerytowanego biskupa Rzymu"

W dzisiejszym wydaniu dziennika "La Stampa" przeczytać możemy o tym, jak wyglądać będzie życie Benedykta XVI po abdykacji.

Joseph Ratzinger as Cardinal/wikipedia.pl / Fot. CamilloPIZChoć nie został jeszcze formalnie ustalony tytuł, jaki Benedykt XVI będzie nosił po abdykacji, gazeta "La Stampa" twierdzi, że wszystko wskazuje na to, że będzie on brzmiał: "emerytowany biskup Rzymu".
Z tego właśnie tytułu papież pobierał będzie emeryturę w wysokości około 2500 euro miesięcznie. Jeżeli nowo wybrany papież nie zadecyduje inaczej, Joseph Ratzinger nie otrzyma natomiast specjalnego uposażenia kardynalskiego, które wynosi 5 tysięcy euro miesięcznie.

Serwis wp.pl podaje, że "La Stampa" zwraca również uwagę na obowiązujące przepisy, których będzie musiał przestrzegać Benedykt XVI podczas wyprowadzki ze swego dotychczasowego apartamentu. Opuszczając Watykan, 28 lutego o godzinie 17, papież będzie mógł zabrać z Pałacu Apostolskiego jedynie fortepian, prezenty (m.in ceramiczne figurki kotów), prywatne listy i przedmioty osobiste. Włoski dziennik zauważa i podkreśla, iż Benedykt XVI nie będzie mógł zabrać niczego, co należy do wyposażenia, nawet widelca. Fakt ten sprawia, że walizka z którą papież opuści Watykan będzie, w przeciwieństwie do wydarzeń z roku 2005, kiedy to opuszczał swe mieszkanie w kamienicy przy Placu świętego Piotra, niezwykle lekka.
Dziennik przypomina, że po ostatnim konklawe, Benedykt XVI wprowadzając się do Pałacu Apostolskiego zabrał ze sobą wiele prywatnych dokumentów, zapisków związanych z pracą naukową i książek. Teraz zgodnie z przepisami, dotyczącymi wakatu w Stolicy Apostolskiej, trafią one do tajnego watykańskiego archiwum, gdzie będą przechowywane.

Na koniec dziennik "La Stampa" potwierdza wcześniejsze informacje dotyczące opuszczenia przez Benedykta XVI Pałacu Apostolskiego, pobytu w Castel Gandolfo i powrotu do Watykanu, gdzie zamieszka w dawnym budynku klasztornym, który obecnie jest remontowany. Być może, jak dodaje "La Stampa", przeniesione tam zostaną meble z jego kardynalskiego mieszkania, przechowywane w watykańskich magazynach.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W tym wikt i opierunek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.