Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1766 miejsce

2 maja. Święto flagi i inne święta obok

Nie wiem skąd wzięła się nazwa "święto flagi". Ale - z roku na rok - przyjmuje się coraz lepiej. Tylko o co w tym chodzi?

Sonda

2 maja to:

Święta w Polsce mają w większości religijno-patriotyczny charakter. Co więcej, niektóre z nich są przedmiotem konfliktów. Takimi "skonfliktowanymi" świętami były przez wiele lat 1 i 3 maja.

Niech się święci 1 Maja

Mało kto pamięta, że 1 maja to data święta ustanowionego przez Drugą Międzynarodówkę, zachodnioeuropejską organizację socjalistów przełomu XIX i XX wieku. Symboliczna, czerwona flaga pierwszomajowa / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Red_flag_II.svgŚwięto upamiętnia przede wszystkim masowe strajki i demonstracje w Chicago w roku 1886, których kulminacja - starcia z policją - miała miejsce 3 i 4 maja. Chodziło o to, żeby pracować krócej, niż żądane przez pracodawców kilkanaście godzin dziennie.

We względnie współczesnej tradycji polskiej, 1 maja stał się świętem komunistycznej propagandy. Dopiero w latach 80. "wrócił do korzeni", tzn. był dniem starć "Solidarności" z policją. Kościół przez pewien czas lansował 1 maja jako Dzień św. Józefa - Robotnika. Ale jakoś do powszechnej świadomości się to chyba nie przebiło.

Po 1989 święto niemal zanikło, jest raczej dniem piknikowym lub happeningowym, zaś jego organizatorami i beneficjentami są restauratorzy oraz różne organizacje przyznające się do lewicowego systemu wartości.

Witaj, Majowa Jutrzenko!

Granice Rzeczpospolitej Obojga Narodów w okresie uchwalania Konstytucji / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_Maja3 Maja jest dniem upamiętnienia wydarzenia z roku 1791. Wówczas Sejm Wielki uchwalił ustawę - najnowocześniejszą chyba na świecie - precyzyjnie regulującą podział władz (ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej), zrównującą mieszczan ze szlachtą w prawach politycznych oraz ustanawiającą zasady ochrony chłopstwa. Tym się szczycimy, jak i tym, że było to wydarzenie na rzecz ocalenia państwa, ważne też jako symbol starań o utrzymanie żywiołu polskiego w całym XIX wieku (młodzieży wyjaśnijmy: w XIX wieku Polski nie było).

W Kościele katolickim 3 maja to już od wielu, bardzo wielu lat święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jako dzień wolny od pracy święto zostało "skasowane" za Stalina, pod koniec lat 80. Stronnictwo Demokratyczne przeforsowało jego przywrócenie. No i grzejemy się 3 maja w patriotycznym blasku Konstytucji, nie pamiętając, że medal ma dwie strony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+ za przypomnienie tego co każdy Polak wiedzieć powinien

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 2004r. nowelizując ustawę o godle, barwach , hymnie ustanowiono dzień Święta Flagi, święta patriotycznego o akcencie edukacyjnym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Daję palec w górę, bo mi się podoba dać palec w górę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chwała zatem Stronnictwu Demokratycznemu! Ja flagę mam zawieszoną zawsze w święto majowe oraz w 11 listopada. Także wtedy, jak gra drużyna Benhakkera. Święto Flagi należy propagować, za co Autorowi należy się podziękowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.