Facebook Google+ Twitter

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień flagi RP obchodzony 2 maja to jedno z naszych najnowszych świąt. W kraju ma charakter edukacyjny, na świecie pod tym znakiem łączyć się Polacy.

 / Fot. Adam Warżawa/PolskaFlaga jest symbolem suwerenności państwa lub narodu i nawiązuje do jego tradycji historycznej. Wywiesza się ją na urzędach państwowych w trakcie świąt, uroczystości i spotkań międzynarodowych. Podlega także ochronie prawnej.

2 maja jest najmłodszym polskim świętem państwowym. To Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzi się je od czterech lat. 12 lutego 2004 roku Senat RP ustanowił, że 2 maja będzie Dniem Orła Białego. Wprowadzone poprawki spowodowały, że święto został zmienione na Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Ostateczną wersję Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał 16 marca 2004 roku. Ustanawiając to święto starano się wzorować na podobnej tradycji innych państw i zadecydowano, że ma mieć ono charakter edukacyjny.

Dzień flagi ma w naszym kraju ścisły związek z zakazami, które były nakładane przez władze komunistyczne. W latach PRL-u flagi państwowe nakazywano zdejmować po 1 maja. Robiono tak, aby znaki niepodległej Polski nie był eksponowane w dniu zniesionego wówczas Święta Konstytucji 3 Maja.

 / Fot. Paweł Relikowski/PolskaJednocześnie 2 maja jest obchodzony w wielu krajach jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jak mówi jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku, pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też w tym dniu nasza flaga powinna być symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny symbol ich przynależności narodowej.

Święto flagi państwowej występuje w wielu krajach, różni je tylko data. Przykładami są Stany Zjednoczone, gdzie jest ono celebrowane 14 czerwca i w Rosja (22 sierpnia). Inne państwa, w których obowiązuje to: Szwecja, Estonia, Litwa oraz kraje skandynawskie. Każde z nich obchodzi je w sposób dla siebie charakterystyczny np. na piknikach, festynach lub spotkaniach patriotycznych.

Wiele osób w tym dniu chce zamanifestować swój patriotyzm i podkreślić więź z własnym krajem. Najczęściej robi się to poprzez wywieszenie flagi narodowej na urzędach i domach prywatnych. U nas w wielu miastach mają miejsce specjalne uroczystości. Nowe święto zostało przez Polaków przyjęte entuzjastycznie chociaż do wspomnianego wywieszania flag podchodzimy z dystansem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Święto flagi...o ironio stworzone za rządow braci, z których jeden nie zna hymnu naszego kraju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł jest wcześniej, żebyśmy zdążyli odkurzyć flagi :)
Swoją drogą np. w takiej Norwegii częste są przydomowe maszty z norweską flagą wiszącą non stop :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

godła miasta rzecz jasna- umknęło mi w powyższym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

..i jeszcze niech władze lokalne zagadają z posłami to sobie zrobimy święto godła...moim zdaniem te nowe "świąteczne kreacje" sa zbędne....wychowawcze; patriotyczne owszem..ale tym moze zająć się szkoła na lekcjach a nie dzień w kalendarzu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.04.2008 22:43

Halo, halo, czy to nie czasem falstart? Gdzieś koleżance zginął 1 Maja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik za przypomnienie. Flaga na balkonie powiewa od rana, gotowa na trzy dniowe święta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.