Facebook Google+ Twitter

2 października rusza Festiwal Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu

Festiwal Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu (2-5 października) to małe święto wszystkich twórców kina niezależnego i offowego. W trakcie imprezy odbywać sie będą pokazy specjalne, warsztaty operatorskie oraz warsztaty Final Cut Pro. Całość startuje 2 października. Wstęp wolny, zapraszamy!

 / Fot. Screen ze strony organizatora.Festiwal Polskich Filmów Niezależnych jest szeroko zakrojonym projektem promującym kino niezależne na Śląsku. W ramach Festiwalu odbywają się warsztaty, panele dyskusyjne oraz liczne imprezy towarzyszące (m.in. retrospektywa rocznych dokonań artystycznych polskich szkół filmowych). Misją Festiwalu jest porównanie dorobku polskich twórców kina oraz artystyczne podsumowanie osiągnięć poszczególnych nurtów i gatunków filmowych.

W konkursie wezmą udział filmy reprezentujące wszelkie formy i gatunki filmowe, a ich twórcy będą mieli doskonałą okazję do skonfrontowania swojej twórczości ze śląską publicznością, zaproszonymi gośćmi oraz fachowym jury. Główną część imprezy – czyli ogólnopolski konkurs filmowy (do którego zgłoszono 157 filmów z całej Polski), poprzedziła selekcja zgłoszonych obrazó, wybranych przez specjalnie do tego celu powołaną komisję kwalifikacyjną. Filmy prezentowane będą w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny oraz film animowany i eksperymentalny.

Festiwal to także liczne projekcje towarzyszące, happeningi, spotkania z ciekawymi ludźmi, a przede wszystkim małe święto wszystkich tych, którzy kochają film, robią filmy, chcą się nimi dzielić, rozmawiać o nich, nawiązywać cenne kontakty i rozwijać się twórczo.

Ambicją organizatorów jest stworzenie dużej (w skali regionu) imprezy promującej wschodzące polskie kino oraz wyrównanie szans w dostępie do nowoczesnych technologii młodym twórcom, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje i zapoznać się z artystycznym dorobkiem polskiej kinematografii.

Zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu filmowego, odbywającego się w ramach imprezy, otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane między innymi przez firmę ISource, jak również i nagrody finansowe. Na zwycięzców czekać będzie możliwość dalszej promocji i prezentacji swoich dokonań dzięki wsparciu Fundacji Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica. Nagrody przyznane zostaną przez Jury złożone z profesjonalnych twórców filmowych.

Program imprezy uzupełni także prezentacja filmów zrealizowanych przez laureatów największych festiwali filmów niezależnych organizowanych w Polsce.

Impreza pozwoli początkującym twórcom nawiązać kontakt z profesjonalistami z branży, prowadzącymi zajęcia teoretyczne i praktyczne. Odbywające się w ramach imprezy warsztaty (operatorski, montażowy) poprzez ćwiczenia, zadania konkursowe i realizację krótkich filmów uczyć będą uczestników świadomego doboru środków technicznych oraz swobodnego posługiwania się językiem filmowym.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Filmforum, Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica oraz Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu.

Filmforum jest ogólnopolską organizacją zajmującą się produkcją imprez filmowych promujących kino niezależne i offowe. Stowarzyszenie w trakcie swojej działalności nawiązało liczne kontakty partnerskie
w wyniku których zbudowało potencjał organizacyjny niezbędny do przeprowadzenia dużych imprez filmowych. Partnerami Stowarzyszenia są specjalistyczne firmy filmowe (Paisa Films, Mega TV), Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica, Warszawska Szkoła Filmowa oraz stacja telewizyjna Kino Polska TV. Filmforum od 1999 roku prowadzi internetowy serwis młodego kina filmforum.pl, w których bardziej doświadczeni filmowcy, zarówno profesjonalni jak i amatorzy, dzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wszystkich aspektów filmowania. Dzięki temu każdy, kto pragnie zmierzyć się z materią filmową znajduje w portalu filmforum.pl praktyczną wiedzę pozwalającą na rozpoczęcie filmowej praktyki.

Filmforum jest organizatorem takich imprez jak Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych „Oskariada”, Europejski Festiwal Młodego Kina, które odbywają się w Warszawie. MNFF Oskariada w tym roku miał już swoją ósmą edycję. Filmforum jest także współorganizatorem konkursu kina niezależnego przy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Stowarzyszenie daje twórcom możliwość prezentacji swoich filmów szerszej publiczności, gdyż na co dzień bywa to trudne ze względu na znikomą ilość pokazów filmów niezależnych i krótkich form filmowych w kinach.

Założycielami Fundacji Edukacji i Sztuki Filmowej Laterna Magica są aktor Bogusław Linda i reżyser Maciej Ślesicki. Celem fundacji jest inicjowanie i wspieranie działań z zakresu edukacji filmowej i medialnej młodzieży. Fundacja organizuje liczne warsztaty, szkolenia, seminaria i konferencje. Aktywnie wspiera wszelkie formy amatorskiej działalności twórczej. Laterna Magica realizuje także wydarzenia kulturalne promujące młode kino i wspierające młode talenty filmowe.

Fundacja Laterna Magica jest współorganizatorem Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Oskariada w Warszawie, Nagród Polskiego Kina Niezależnego „OFFskar” oraz Europejskiego Festiwalu Młodego Kina.

Jest ona także jednym z inicjatorów Konkursu Scenariuszowego "Nakręcone Teksty" przeznaczonego dla młodych, startujących w zawodzie scenarzystów oraz akcji „Czas Na Młodych” (której efektem jest realizacja filmów „Rezerwat” w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz „Manna” w reżyserii Huberta Gotkowskiego).

Laterna Magica organizuje także liczne szkolenia dla uczniów i nauczycieli poświęcone podstawowym zagadnieniom z zakresu edukacji filmowej, ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem „FILMFORUM”, jedną z największych w Polsce organizacji zajmujących się promocją młodego kina.
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" zrealizował do tej pory wiele inicjatyw związanych z promocją młodego polskiego kina. Ośrodek dysponuje profesjonalnym zapleczem technicznym i organizacyjnym, salą kinową oraz salami dydaktycznymi i wystawowymi.

Mecenat nad festiwalem objął Polski Instytut Sztuki Filmowej, a wiadomosci24.pl są jego patronem medialnym.
Festiwal odbędzie się w dniach 2-5 października w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum" w zawierciu.
http://fpfn.pl
Wiadomości24.pl są patronem medialnym wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.