Facebook Google+ Twitter

2 zł za godzinę, praca za kosmetyki? Dla polskich pracodawców to norma

2 zł za godzinę, praca za barter, sekretarka z obowiązkami ochroniarza, wymuszanie zaświadczeń o niepełnosprawności. Pracodawcy w Polsce robią wszystko, aby płacić jak najmniej i maksymalnie wykorzystać pracownika.

Strajk pracowników szpitala psychiatrycznego w Krakowie / Fot. Andrzej Banaś/PolskapresseLos przeciętnego polskiego przedsiębiorcy nie jest łatwy. Z jednej strony czyha na niego urząd skarbowy, z drugiej rękę po pieniądze wyciąga ZUS, zniecierpliwieni kontrahenci czekają z nieopłaconymi fakturami, a na domiar złego pracownicy ośmielają się jeszcze pytać o świąteczną premię. Co więc robi przeciętny polski przedsiębiorca, skoro ani ZUS-u, ani skarbówki, ani kontrahentów nie może poprosić o "jeszcze trochę czasu" na uzbieranie pieniędzy? Robi to, co mu zostaje - oszczędza na pracownikach.

2 zł/h to "standardowa stawka"

Nie minął nawet miesiąc od chwili, gdy w internecie pojawiło się ogłoszenie pewnej firmy ochroniarskiej, płacącej 2 zł netto za godzinę pracy ochroniarza. Intratna umowa zlecenie, niestandardowe godziny pracy, jednakowa stawka za dni robocze i świąteczne, 24 h/dobę pod telefonem - któż by się nie skusił na tak fantastyczną ofertę, zwłaszcza w dobie kryzysu?

Kilka dni później serwis z ogłoszeniami o pracę pełen był podobnych ofert, z równie absurdalnymi stawkami, nieadekwatnymi do pracy, jaką zatrudniona osoba musiałaby wykonywać i kompletnie oderwanymi od rzeczywistości. Jedna z firm cateringowych obsługująca kilka warszawskich biurowców korporacyjnych, proponowała swoim pracownikom stawkę 4zł brutto za godzinę pracy, przy czym kandydat powinien mieć prawo jazdy kat. B, wyższe wykształcenie, przynajmniej 3 lata doświadczenia w zawodzie oraz znać przynajmniej dwa języki obce.

Oba przypadki prócz absurdalnej stawki mają inną wspólną cechę - w obu headhunterzy i rekruterzy wmawiali kandydatom, że proponowane przez firmy stawki są standardowe w ich branży i właśnie tyle płaci się pracownikom.

Praca za kosmetyki

Innym sposobem pracodawców na oszczędność jest próba "płacenia" im w formie barteru. Najczęściej pojawiają się tu oferty firm kosmetycznych, które oferują zatrudnionym wypłatę w postaci własnych produktów, których wartość często jest znacznie niższa, niż sama praca wyceniona w złotówkach. Nie są też wyjątkami przypadki, w których taka "zapłata" okazuje się darmowymi próbkami, a nie oryginalnymi kosmetykami w normalnych opakowaniach.

Co ciekawe, płaca barterowa jest coraz częściej stosowana w przypadku firm internetowych, gdzie taka forma zapłaty jest jednak korzystna dla obu stron i doskonale się sprawdza również na dłuższą metę.

Sekretarka? Proszę iść na obchód

Jednak prawdziwą plagą wśród przedsiębiorców są brane z księżyca oczekiwania względem pracowników. Przykładowo osoba zatrudniana na stanowisku sekretarki - której obowiązki miały polegać na obsłudze komputera, prowadzeniu korespondencji i obsłudze interesantów - nagle ma pełnić również rolę etatowego ochroniarza. Wykonywanie cogodzinnych obchodów, sprawdzanie legitymacji biurowych, śledzenie monitoringu, to tylko kilka z przykładów absurdalnych wymogów, jakie pracodawcy stawiają przed zatrudnianymi przez siebie osobami na zupełnie innych stanowiskach. W takiej sytuacji warto posiłkować się podpisaną umową, w której powinny być dokładnie wyszczególnione obowiązki i zakres pracy każdego pracownika. Niestety wiele osób boi się zaprotestować, w obawie przed utratą posady.

Szukam niepełnosprawnego do pracy na budowie

Wprowadzone przez polski rząd zmiany w ustawach - w tym tych dotyczących kodeksu pracy - mające na celu poprawę bytu osób niepełnosprawnych, pośrednio przyczyniły się do nadmiernego wykorzystywania takiej prawnej furtki przez przedsiębiorców. Zatrudniając osobę niepełnosprawną, która ma zaświadczenie o swojej niepełnosprawności, przedsiębiorca może liczyć na spore ulgi finansowe, w tym na dopłatę do pensji takiego pracownika. Idea słuszna i chwalebna, ale niestety źle rozumiana przez wielu pracodawców. Urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w osłupienie wprawił właściciel firmy budowlanej, który zatrudnił do fizycznej pracy na budowie dwóch niepełnosprawnych - obu niewidomych.
Nic dziwnego, że w wielu firmach podczas rozmowy kwalifikacyjnej, oprócz standardowych pytań (i tych mniej standardowych, jak wypytywanie o związki i ewentualne dzieci) pojawia się pytanie: "Jak szybko może pan sobie załatwić zaświadczenie o niepełnosprawności"?

Można zrozumieć frustrację polskich przedsiębiorców, którzy muszą co miesiąc płacić ogromne haracze do ZUS-u, nawet jeśli w danym miesiącu ich firma nie zarobiła nawet złotówki, albo którzy przez urzędników skarbówki są traktowani jak podejrzani oszuści. Nie można jednak zrozumieć, dlaczego w tym wszystkim najbardziej pokrzywdzony jest pracownik, wykorzystywany na wszystkich możliwych frontach, któremu coraz częściej się wmawia, że to on powinien być wdzięczny, że w ogóle ma jakąkolwiek pracę. Pozostaje tylko całkiem retoryczne pytanie - jak z Polski mają nie wyjeżdżać młodzi ludzie, skoro już na starcie polski pracodawca wita ich godzinową stawką w wysokości 2 zł lub proponuje wypłatę w formie długopisów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (48):

Sortuj komentarze:

Jeśli będą chętni na taką pracę za 2zł to niech się nie żalą sami wybierają i decydują za co pracują ja bym w d,,,e takiego pracodawcę i jego firmę nich sobie zatrudni zonę i teściową co do składek to wiecznie to samo użalanie się pracodawcy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko że przy rencie socjalnej jest problem:
"Renta socjalna przysługuje tylko osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

przed ukończeniem 18. roku życia,
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, przed ukończeniem 25. roku życia,
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Pełnoletni jest to osoba, która ukończyła 18. rok życia, a także kobieta, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16, ale przed ukończeniem 18 lat."

Trzeba też wziąć poprawkę na jaśnie oświecone zespoły zusowskich lekarzy, które osobom bez rąk czy nóg orzekają renty czasowe, bo "może kończyna odrośnie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za to w TV Teskniezakomuną pewnie non stop o tym nadają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niby czym wprowadziłem w błąd?
Proszę resztę:

"Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
został uznany za niezdolnego do pracy,
ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
- spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego
oraz
- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Bartłomiej Bąk - wyjmując cześć zapisu z przepisów dotyczących przyznawania rent i emerytur - przedstawił Pan bujdę na resorach, wprowadzając tym samym czytelników w błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Weroniko, tak to zrozumiałem, najwidoczniej źle :) Przepraszam
Ja jednak uważam, że wszelkie umowy pośrednie - zlecenia, dzieła itd, to źródło zła i podstawy do "śmieciówek".
Gdyby ich nie było, nie byłoby też umów śmieciowych i gospodarczej partyzantki.
Odprowadzanie podatków, to jeszcze nie wszystko. Gospodarka to złożony organizm i pełen wzajemnych zależności. Żadna firma nie jest w stanie konkurować z osobami pracującymi na zasadzie umów zleceń, czy o dzieło, z drugiej strony wiele firm wykorzystuje takie osoby, do obniżania kosztów generując umowy tym samym umowy śmieciowe.
Tak, czy owak pośrednie rodzaje umów wcale nie pobudzają gospodarki a wręcz odwrotnie. Sprawiają, że część firm jest niewydolnych a część firm, w których zarząd nie ma żadnych skrupułów wobec pracowników dorywczych, wykorzystuje obowiązujące prawo.
Bajzel, bajzel i raz jeszcze bajzel.
Pozdrawiam z Pomorza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tovarisch Andriei - nie martwcie się o mnie, dopóki nie jestem waszym synem, nie stanowię waszego problemu. Natomiast dziękuję mimo wszystko za braterską, socjalistyczną troskę i spieszę z odpowiedzią:

Nigdzie bym nie polazł, bo akurat zarówno swoją pracę jak i pasję (nie, nie jest to walka z lewakami na W24) mogę realizować na siedząco. Wiesz pan, co bym zrobił i gdzie poszedł? Został miliarderem (nawet siedząc w wózku jest na to mnóstwo sposobów), sfinansował sobie rekonstrukcję kręgosłupa przy użyciu najnowocześniejszych technik, które niebawem na pewno będą dostępne (uwaga, tu będzie pana zniesmaczenie - w PRYWATNEJ KLINICE), po czym założył fundację pomagającą ludziom po tragicznych wypadkach UWIERZYĆ W SIEBIE (np. poprzez tworzenie specjalnych zakładów pracy dla nich produkujących produkty ze szczególnym oznaczeniem, że robione są rękoma osób niepełnosprawnych), w żadnym wypadku dopłacać do ich debilizmu, nieróbstwa lub innych form typowo polaczkowego misięnależyzmu.

A pan byś dalej płacił jak ten jełop na ZUS i potem narzekał, że pieniądze rozkradają...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie napisałam, że prowadzę firmę? Jestem daleka od pakowania się w takie bagno, przynajmniej w czasach, gdy warunki do prowadzenia działalności nie są sprzyjające dla mojej branży.
Nie mam pojęcia, w jaki sposób czytał Pan tekst, że widział Pan w nim atak na umowy cywilno-prawne, a nie na absurdalne praktyki przedsiębiorców.

Proszę również zachować odrobinę kultury i nie wkładać w moje usta słów oraz tez, których nigdzie nie wypowiedziałam i nie przedstawiłam. Napisałam raz, napiszę drugi, bo najwyraźniej umknęło to Panu w gąszczu komentarzy - w mojej opinii umowy cywilno-prawne są obecnie odbierane jako zjawisko negatywne, bo są nadużywane w nieodpowiedni sposób przez wielu przedsiębiorców i samych zleceniodawców. Sama idea umów o dzieło czy umów zlecenie jest pozytywna, bo pozwala legalnie i społecznie (poprzez płacenie podatków) wykonywać jakąś pracę, a nie działać "na czarno".

Niemniej bez względu na przeciwstawne opinie pozdrawiam z mroźnego Mazowsza i życzę miłego weekendu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Chorążewicz - kończę studia, skręcam kark, nie mam 4 lat składkowych przepracowanych, ZUS ma mnie w dupie bo nie spełniam warunków.

"Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat."

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Weronika Krupa - charakter Pani artykułu i ostanie komentarze pokazują bardzo dziwne zjawisko. Nie są spójne światopoglądowo. Artykuł odebrałem jako próbę ukazania negatywnego procederu umów śmieciowych, ale nie pomyślałbym, że autorka popiera takie umowy i system, który je umożliwia. Z tak zredagowanego tekstu przynajmniej to nie wynikało.
Biznesmen pierdoła Pani powiada? Nawet najlepszego wyścigowego konia można zajeździć, wystarczy odrobinę złej woli i możliwości, by zamienić ją w czyn.
Skoro prowadzi Pani biznes, to z pewnością zna Pani wiele takich przypadków, nie ma potrzeby chowania się za maską obłudy.
Z drugiej strony, skoro prowadzi Pani biznes (tak to zrozumiałem), to czy nie powinna Pani rozszerzyć wpisu w zakresie PKD odnośnie usług graficznych i wystawiać faktury za wykonane zlecenia prawdopodobnie również z naliczonym podatkiem VAT?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.